کد مطلب: 21647
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=21647

آبشار و کویر را با هم دارد…

ایسنا

مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان داورزن گفت: میراث فرهنگی شهرستان داورزن شامل آتشکده، کاروان‌سرا، حمام، مساجد، مدارس، برج و بارو، بافت‌های تاریخی و… بوده که از این موارد ۶۸ اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

محمد عبدالله زاده اظهار کرد: مرمت بناهای تاریخی استان روال طبیعی خود را طی می‌کنند؛  فقط در منطقه بهار،  سیل در سال پیش به مناطقی در شهرستان آسیب‌هایی زده بود.

  • افزایش حفاری‌های غیرمجاز در فصل زمستان و بیکاری مردم شهرستان

وی با اشاره به اینکه حفاری‌های غیرمجاز فصلی دارد و این‌طور نیست که هرلحظه مردم حفاری کنند، ادامه داد: الآن که فصل کاشت، داشت و برداشت است مردم دنبال کشاورزی هستند اما معمولاً حفاری‌های غیرمجاز در زمستان و آن‌وقت که مردم بیکار می‌شوند، صورت می‌گیرد؛ زمانی که مردم در مزارع نیستند، زمینه برای حفاری‌های غیرمجاز، باز است.

مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان داورزن دراین‌باره افزود: ما در ۳۸ روستای شهرستان داورزن انجمن‌های میراث فرهنگی داریم که چشم و گوش ما هستند و از این میراث حفاظت می‌کنند.

وی درباره تعیین حریم آثار باستانی و تاریخی شهرستان داورزن خاطرنشان کرد: در تعیین حریم باید نقشه‌برداری از آن بنا انجام شود، مالکین مشخص شوند و… که بعد از آن به اثر حریم استان وارد می‌شوند، بررسی روی آن‌ها انجام می‌شود، نتیجه‌گیری می‌کنند و درنهایت خروجی آن برای تأیید به تهران می‌رود.

مدیر اداره میراث فرهنگی شهرستان داورزن ادامه داد: ما این رویه را در شهرستان داورزن از طریق عکس‌های هوایی داریم که از آن وضعیت را می‌سنجیم که چه شکلی است، محدوده را تعیین می‌کنیم و بعد حریم یک، دو یا سه را برای اثر تعیین می‌کنیم که این کار اکنون در شُرُف انجام است که خوشبختانه با معاونت میراث فرهنگی اداره کل و ناظر کارگاه‌های شهرستان داورزن این کار را انجام می‌دهیم.

  • زیره، خاکشیر، فلفل قرمز ویژه و کنجد از سوغات داورزن

مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان داورزن تصریح کرد: سوغات داورزن شامل زیره، خاکشیر، فلفل قرمز ویژه و کنجد است. تولید اول کشور در زمینه تولید و بسته‌بندی فلفل را داراست و همچنین تولید انبوه کنجد در روستای صدخرو دارد و فرآورده‌هایی نظیر حلوای کنجدی، حلوا ارده و ارده کنجد از این منطقه تولید می‌شود.

وی اضافه کرد: در روستای بروغن، کاشت، داشت و برداشت زیره صورت می‌گیرد و نیز در روستای کلاته مزینان بیشترین خاکشیر تولید می‌شود.

مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان داورزن درباره میزان استقبال از سوغات شهرستان داورزن اظهار کرد: این محصولات در فروشگاه‌هایی که در مسیر راه قرار دارند به فروش می‌رسند و فروش آن خوب برآورد شده است.

عبدالله زاده ادامه داد: سوغات شهرستان داورزن به شهرهایی مانند مشهد، تهران، اصفهان و… صادر می‌شود. لازم به ذکر است که سوغات این شهرستان در حوزه کشاورزی و در بحث کاشت، داشت و برداشت آن، در سطح ۲۵ روستا برای مردم شهرستان داورزن اشتغال‌زایی دارد.

وی در این خصوص ادامه داد: شهرستان داورزن یک نقطه شهری با ۳۸ روستا است که در روستاهای کوهستانی آن بیشتر فلفل کاشت می‌شود و در روستاهای دشت و میان دشت زیره، خاکشیر و کنجد کاشت می‌شود.

مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان داورزن تصریح کرد: این محصولات بعد از برداشت، خرمن‌کوبی، پاک شدن و… به مراکز فروش مانند سبزوار، مشهد و شهرهایی خارج از استان مانند اصفهان، تهران و… وارد می‌شوند که تنها فلفل در خود شهرستان بسته‌بندی می‌شود و دیگر محصولات به‌صورت کلی وارد شهرهای دیگر می‌شود.

  • پته‌دوزی، رودوزی روی پارچه‌ها، منبت روی چوب، سفال و سرامیک از صنایع‌دستی داورزن

عبدالله زاده درباره صنایع‌دستی شهرستان داورزن عنوان کرد: تاکنون برای هفت نفر کارت شناسایی فعال میراث فرهنگی صادر شده است. صنایع‌دستی بیشتر رودوزی‌ها، پته‌دوزی، رودوزی روی پارچه‌ها، منبت روی چوب، سفال و سرامیک است همچنین بزرگ‌ترین کارگاه سفال و سرامیک‌سازی غرب خراسان رضوی را در روستای مهر داریم.

مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان داورزن خاطرنشان کرد: یکی از طرح‌های بزرگ گردشگری که بعد از محرم اجرایی می‌شود، عمارت بی‌بی در روستای بُهنگر است که این عمارت یکی از اقامتگاه‌های خوب شهرستان داورزن شناخته می‌شود که به‌زودی پروانه بهره‌برداری می‌گیرد و آن‌را افتتاح می‌کنیم.

  • وجود بزرگ‌ترین آبشارهای خراسان رضوی در شهرستان داورزن

عبدالله زاده در خصوص میراث طبیعی شهرستان داورزن گفت:  بزرگ‌ترین آبشارهای خراسان رضوی را در شهرستان داورزن داریم که در محلی موسوم به بافره وجود دارد که این آبشارها ۸۶ متر ارتفاع و ۳۵ حوضچه دارد که مطالعات پیرامون آن مبنی بر ثبت در میراث طبیعی را شروع کرده‌ایم.

وی افزود: ۱۴ ورودی به کویر داورزن وجود دارد که از کاهک تا روستای نامن است؛ بررسی‌هایی بر نقاط کویری در حال انجام است که بتوانیم کویر داورزن را در فهرست میراث طبیعی ثبت کنیم.

وی درباره میراث معنوی شهرستان داورزن اظهار کرد: یکی از میراث معنوی این شهرستان، مراسم سنگ‌زنی در روستای صدخرو که در فهرست میراث معنوی ثبت شده است و دو اثر معنوی دیگر، برای ثبت در استان مصوب شده که قرار است برای ثبت نهایی به تهران رود.

عضویت در کانال تلگرام سبزواریان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme