کد خبر : 17443
دیدگاه‌ها برای آمده ام تا نقدها را آزادانه بشنوم بسته هستند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۹:۵۸

آمده ام تا نقدها را آزادانه بشنوم

آمده ام تا نقدها را آزادانه بشنوم

-استقبال صمیمی مردم شاهرود از روحانی -خبرهای خوش اقتصادی -روحانی: حقوق همه بازنشستگان و حقوق بگیران ۲۰درصد افزایش می یابد – اگر آمریکا بخواهد روزی جلوی فروش نفت ایران را بگیرد، نفتی از خلیج فارس صادر نمی‌شود -به وزیر علوم بارها گفته ام روبروی زندانی کردن دانشجویان به بهانه های سیاسی بایستد -سال گذشته امریکا

-استقبال صمیمی مردم شاهرود از روحانی
-خبرهای خوش اقتصادی
-روحانی: حقوق همه بازنشستگان و حقوق بگیران ۲۰درصد افزایش می یابد
– اگر آمریکا بخواهد روزی جلوی فروش نفت ایران را بگیرد، نفتی از خلیج فارس صادر نمی‌شود
-به وزیر علوم بارها گفته ام روبروی زندانی کردن دانشجویان به بهانه های سیاسی بایستد
-سال گذشته امریکا ۸ بار مستقیم و امسال ۳ بار غیر مستقیم درخواست مذاکره داشت، بر مبنای عزت مردم نپذیرفتم
-چه کسانی و با چه مجوزی در سال ۹۶ به خیابان آمدند و ناآرامی‌های مضر برای منافع ملی ایجاد کردند 
-بپرسید چه کسانی مؤسسات اعتباری پدید آوردند و اجازه تاراج مال مردم را دادند؟
-دولت ناچار شد ۳۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی برای مالباختگان پرداخت کند
-اف ای تی اف خوب باشد یا بد، زیرساخت و لازمه ارتباط مالی با بانک های جهانی است
-فضای مجازی در اختیار مردم، نتیجه ایستادگی دولت بر شفافیت است
-از کسانی سراغ بگیرید که ۳ میلیارد دلار پول نفت را بردند و خوردند
رئیس جمهور باید بتواند در برابر تخلف از قانون اساسی تذکر دهد

امروز که گزارش‌های مربوط به مراسم ویژه گرامیداشت روز دانشجو با حضور رئیس جمهوری منتشر می‌شود، حتماً بسیاری از آنها که منتقد برگزاری این مراسم خارج از تهران بودند، در ادعا و نظر خود تجدید نظر می‌کنند. از چند روز پیش که زمزمه‌های برگزاری روز دانشجو خارج از تهران و در سمنان منتشر شد، برخی آن را به فرار دولت از انتقادات تند دانشجویی تعبیر و پیش‌بینی کردند که فضای دانشگاه‌های شهرستان‌ها سیاسی نیست و لذا مطالبات دانشجویان به زبان آورده نمی‌شود. اما آنچه دیروز در دانشگاه علوم پزشکی سمنان رخ داد و بخصوص محتوای سخنان نمایندگان تشکل‌های دانشجویی خط بطلانی بود بر این قبیل پیش‌بینی‌ها. دانشجویان از طیف‌های مختلف و بدون لکنت زبان رئیس جمهوری و دولت را به نقد کشیدند. در مقابل روحانی اما ناخرسند نبود و اتفاقاً بر این حق قانونی دانشجویان تأکید کرد چه به تعبیر او اگر نقد نباشد، فساد پیدا می‌شود. روحانی تصریح کرد که مذاکره با امریکا در قالب برجام به معنای اعتماد به کاخ سفید نبوده است چنان که بعد از پایان جنگ با صدام هم مذاکره کردیم در عین حال که به او اعتماد نداشتیم. لوایح ۴ گانه مرتبط با اف ای تی اف را نیز نیاز کشور خواند و گفت که نباید اجازه دهیم جنجال بیهوده در مورد این لوایح راه بیفتد باید با پولشویی مبارزه کنیم و راه آن شفافیت است. او با اشاره به اینکه در کشور بن‌بستی نداریم  اصل همه‌پرسی در قانون اساسی و اختیار رئیس جمهوری برای تذکر نسبت به تخلفات از قانون اساسی را یادآور شد.
رئیس جمهوری با بیان اینکه بارها از وزیر علوم خواسته که در برابر زندانی کردن دانشجویان به بهانه‌های سیاسی بایستد از دانشجویان خواست که به نقد و تذکر خود ادامه دهند و او هم نقدها را دنبال خواهد کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی با اشاره به اینکه نقد و نظر آزادانه دانشجویان در این جلسه، نشانه توفیق جنبش دانشجویی است، اظهار داشت: نقد سازنده و دلسوزانه به نفع حال و آینده کشور است.
روحانی گفت: در سال‌های ۳۲ و ۴۲ و سال‌های بعد، دانشگاه مبارز در کنار حوزه مبارز با رهبری و هدایت امام(ره) هدف بسیار بلندی را به ثمر رساندند. افتخار دارم در دوره نهضت اسلامی طلبه حوزه علمیه و همچنین دانشجوی دانشگاه تهران بودم و فضای ایستادگی و مبارزه را در دو محیط، با همه وجودم درک کردم. رئیس جمهوری خطاب به دانشجویان خاطرنشان کرد: آنچه امروز در این جمع می‌بینم، به معنای پیروزی دانشگاه و جنبش دانشجویی است که در سال ۳۲ آغاز شد و در سال ۵۷ به کمال رسید. روحانی در واکنش به سخنان مطرح شده از سوی نمایندگان و قشرهای مختلف دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی، گفت: چه زمانی ما چنین فضایی داشتیم که دانشجوی عزیز ما با آزادی کامل و با لحن دلخواه خود دولت را نقد کند. نقد حتماً حق شماست و نقد دلسوزانه و درست به نفع آینده کشور خواهد بود.
رئیس جمهوری با بیان اینکه اداره کشور و جامعه حتی زمانی که دشمن غدار و ستمگری چون امریکا و صهیونیسم و هیچ دشمن و مشکلی نداشته باشیم، کار پیچیده و سختی است، گفت: به ثمر رساندن طرح تحول سلامت، کار آسانی نبود، اینکه در ۵ سال گذشته حقوق کارکنان و کارمندان بیش از تورم بوده، کار آسانی نیست و اینکه دریافتی‌ها و مستمری‌ها نسبت به ۵ سال گذشته ۵ برابر شده، کار آسانی نبوده است.
وی با اشاره به اینکه روند تورمی از ۴۰ درصد سال ۹۲ به ۸ درصد در سال ۹۶ رسید، اظهار داشت: اگر قرار است جلوی امریکا بایستیم؛ مشکلات و زخمی شدن و زخمی کردن هم جزو این رویارویی است و این طور نیست که برای ما همیشه پیروزی بدون هزینه باشد. هم بدر داریم و هم احد. رئیس جمهوری در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه میدان جنگ فشار و سختی دارد، گفت: در سنگر ماندن مانند در خانه ماندن نیست در جنگ باید خود را آماده کنیم. میدان جنگ فشار و سختی دارد و باید سختی‌های فراوان را هم تحمل کنیم.
روحانی تأکید کرد: به اعتراف همه متخصصان، اقتصاد ما در بین سال‌های ۹۲ و ۹۶ از تورم ۴۰ درصد به ۷ یا ۸ درصد رسیدیم. حال سؤال اینجاست که چه شد که در سال ۹۶ با مشکل تورمی جدید مواجه شدیم. اولین عامل بیماری‌های مزمن گذشته در اقتصاد بود که در یک مقطع آثار آن روشن‌تر و آشکارتر شد. رئیس جمهوری با طرح این سؤال که چه کسانی مجوز مؤسسات اعتباری و بانک‌های خصوصی و خصولتی را صادر کردند، گفت: در چه زمانی بود که مالباختگان این مؤسسات اعتباری به خیابان آمدند.

چه کسی باعث شد که مردم آن همه زجر ببینند و چه کسانی مال مردم را تاراج کردند و ظلم کردند؟  وقتی دولت یازدهم خواست مقابل آنها بایستد، در مقابل دولت قرار گرفتند و نامه ۹۰ امضایی فرستادند که به اینها دست نزنید.
روحانی خاطرنشان کرد: یکسری بیماری‌های مزمن اقتصادی کنار هم جمع شد و متأسفانه مجبور شدیم ۳۰ هزار میلیارد تومان از خزانه به مالباختگان این مؤسسات پرداخت کنیم که این مبلغ به معنای ۲۵۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی است. همچنین چه کسانی و با چه مجوزی در سال ۹۶ به خیابان آمدند و شعار دادند و ناآرامی‌های مضر برای منافع ملی ایجاد کردند که البته همه اینها آشکار است. روحانی در پاسخ به انتقادات دانشجویان که بحث اعتماد به امریکا را مطرح می‌کردند، گفت: شما می‌گویید چرا به امریکا اعتماد کردید. چه کسی اعتماد کرده است؟ مگر ما در برابر کسی که مذاکره می‌کند حتماً باید اعتماد داشته باشیم؟ مگر به صدام اعتماد داشتیم که بعد جنگ با او مذاکره کردیم؟ در دوران امام راحل وزیر خارجه وقت دو سال تمام با عراق مذاکره کرد. مگر ما در آن دوره به صدام اعتماد داشتیم که مذاکره کردیم؟ رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه مذاکره ما درست بوده است، گفت: این مذاکرات به اتفاق همه مسئولین، اعم از دولت، ‌رهبری، مجلس و شورای نگهبان انجام شد و همه با هم این کار را کردیم و بسیار هم کار درستی بوده است. روحانی با بیان اینکه «قبل از برجام دنیا ایران را محکوم می‌کرد و امروز امریکا را»، گفت: برجام راه را برای نفت، تجار و بانک‌ها باز کرد و سرمایه زیادی وارد کشور شد. آیا این پیروزی نیست و نباید به این پیروزی افتخار کنیم؟
رئیس جمهوری در مورد انعقاد قراردادهای نفتی با شرکت توتال و خروج این شرکت از کشور بعد از خروج امریکا از برجام، گفت: وزیر نفت بلد بود چگونه با توتال قرارداد ببندد. یک شرکت چینی هم در کنار توتال بود که امروز با خروج توتال کار را به دست گرفته است.
رئیس جمهوری در ادامه در مورد تورم در سال جاری گفت: ما دو راه بیشتر نداریم، یا باید در برابر امریکا تسلیم شویم و ادعای نادرست و صحیح آنها را قبول کنیم تا تحریم‌ها برداشته شود یا باید بایستیم و مقاومت کنیم. سال گذشته امریکا ۸ بار مستقیم و امسال ۳ بار غیر مستقیم درخواست مذاکره داشت، بر مبنای عزت مردم نپذیرفتم.
رئیس جمهوری در پاسخ  یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه دولت چکار کرده است، گفت: شما هم باید بگویید دانشگاه برای کشور چکار کرده است. چون همه ما در نفع و ضرر جامعه با هم هستیم. امروز روز آزمایش همه ماست.
روحانی تأکید کرد: همه باید دست به دست هم دهیم و در برابر تورم، مشکلات اقتصادی و توطئه‌های خارجی بایستیم. این طور نیست که دولت، مردم و مجلس به تنهایی اقدام کنند. همه باید در کنار هم باشیم و دست به دست هم دهیم.

به تصویب اف‌ای‌تی‌اف نیاز داریم
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اف‌ای‌تی‌اف اشاره کرد و اظهار داشت: البته فعلاً در این مرحله بحث اف‌ای‌تی‌اف نداریم. آنچه امروز داریم، ۴ لایحه در مورد پولشویی و تروریسم مالی است. رؤسای قوا به اتفاق لوایح ۴ گانه مرتبط را تأیید کرده‌اند؛ راه حل مشکلات شفافیت است نه جنجال و اف ای تی اف خوب باشد یا بد، زیرساخت و لازمه ارتباط مالی با بانک‌های جهانی است. وی افزود: نباید اجازه دهیم جنجال بیهوده در مورد این لوایح راه بیفتد ما به تصویب این لوایح ۴ گانه نیاز داریم. باید با پولشویی مبارزه کنیم و راه آن شفافیت است.
رئیس جمهوری با طرح این سؤال که می‌خواهیم با بانک‌های دنیا همکاری کنیم یا نه؟ گفت: در حال حاضر که امریکا این همه فشار آورده است، ‌ده‌ها بانک دنیا از کشورهای دوست که با آنها تعامل داریم، به ما اعلام کردند که اگر در اف‌ای‌تی‌اف عضو نباشید، نمی‌توانیم همکاری کنیم. روحانی در ادامه سخنان خود، یادآور شد: شرایط امروز کشور بحرانی نیست، اما بسیار سخت و مشکل است. معضلات و مشکلات فراوانی داریم. شما هم عنوان می‌کنید که در دانشگاه‌ها مشکلات وجود دارد و این درست است. من به دکتر غلامی وزیر علوم که اینجا حضور دارد، بارها گفته‌ام روبه‌روی زندانی کردن دانشجو به بهانه‌های سیاسی بایستد.
نقد نباشد فساد می آید
رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه من امروز اینجا هستم تا سخنان شما دانشجویان را بشنوم، گفت: این جمع برای این بود که شما آزادانه مطالب خود را بیان کنید و من هم خواسته‌های شما را بشنوم. نمی‌گوییم همه مشکلات حل شده و دولت در همه زمینه‌ها موفق بوده است. روحانی خطاب به دانشجویان تأکید کرد: شما البته باید دولت و قدرت را در کشور نقد کنید زیرا قدرت اگر نقد نشود، فسادآفرین است. همه باید انتقاد و نقد را بپذیریم. رئیس جمهوری در عین حال تصریح کرد: بهتر است نقدتان بدون پیشنهاد نباشد. راه‌حل پیشنهاد بدهید. شما دانشجو هستید و اینجا مرکز تحقیقات و علم است. در انتقاد از مشکلات اقتصادی که مطرح می‌کنید راه‌حل هم ارائه دهید. رئیس جمهوری با بیان اینکه ما به دنبال شفافیت بوده‌ایم، اظهار داشت: فضای مجازی در اختیار مردم، نتیجه ایستادگی دولت بر شفافیت است. روحانی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: قانون اساسی دستاورد بزرگ انقلاب است، اگر به همه آن عمل شود، مشکلات هم حل می‌شود و رئیس جمهوری باید بتواند در برابر تخلف از قانون اساسی تذکر دهد.
رئیس جمهوری با بیان اینکه شما پای صندوق‌های رأی رفته‌اید و رأی داده‌اید ۴۰ میلیون نفر رأی دادند که رئیس جمهوری بتواند به تخلف قانون اساسی تذکر دهد، گفت: در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی و اجتماعی؛ قانون اساسی مسیر همه‌پرسی از مردم را به عنوان یک ظرفیت پیش رو گذاشته است و اشاره دارد در این گونه مسائل اختلافی موضوع را به رأی عمومی بگذارید. البته باید مجلس تصویب و شورای نگهبان نیز آن را تأیید کند. روحانی تأکید کرد: برای ما هیچ بن‌بستی وجود ندارد، قانون اساسی برای ما راه را گشوده است. من نقد شما را دنبال خواهم کرد شما هم به تذکر خود ادامه دهید و مطمئناً با وحدت، اتحاد و یگانگی قطعاً امریکا را شکست خواهیم داد.
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.