کد خبر : 29886
دیدگاه‌ها برای احداث “پارک علم و فناوری” نیاز امروز جامعه پژوهشی سبزوار بسته هستند
تاریخ انتشار : سه شنبه 23 آذر 1400 - 7:45
-

احداث “پارک علم و فناوری” نیاز امروز جامعه پژوهشی سبزوار

سبزوار در غرب استان خراسان رضوی با ۱۱ واحد دانشگاهی و ۳۰ هزار دانشجو، به عنوان یک قطب دانشگاهی در شرق کشور، مستعد اولویت‌دار تاسیس پارک علم و فناوری با هدف افزایش تولید ناخالص ملی در حوزه محصولات فناورانه است. وجود مراکز رشد واحدهای فناوری و مرکز نوآوری، شکوفایی و شتابدهی در واحدهای دانشگاهی سبزوار

سبزوار در غرب استان خراسان رضوی با ۱۱ واحد دانشگاهی و ۳۰ هزار دانشجو، به عنوان یک قطب دانشگاهی در شرق کشور، مستعد اولویت‌دار تاسیس پارک علم و فناوری با هدف افزایش تولید ناخالص ملی در حوزه محصولات فناورانه است.

وجود مراکز رشد واحدهای فناوری و مرکز نوآوری، شکوفایی و شتابدهی در واحدهای دانشگاهی سبزوار و نیز قرارداد واحدهای فناور با صنایع بزرگ، ضرورت تاسیس پارک علم و فناوری را در این شهرستان به منظور انجام فعالیت‌های دانش‌بنیان و همچنین شتاب دادن به توسعه اقتصادی در منطقه غرب خراسان رضوی بیش از گذشته مطرح کرده است.

تاسیس پارک علم و فناوری با توجه به ظرفیت‌های علمی، دانشگاهی و صنعتی موجود در منطقه غرب خراسان رضوی بسترهای لازم را برای جذب نخبگان کارآفرین این خطه و تجاری‌سازی فناوری‌های نوین بیش از گذشته مهیا می‌کند که نتیجه آن توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و افزایش تولید ناخالص ملی ناشی از تولید محصولات فناورانه‌محور خواهد بود.

پارک علم و  فناوری ارزآور و اشتغال‌آفرین

یک استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه پیام نور سبزوار گفت: با توجه به استقرار  واحدها و شرکت های مختلف فناور در مراکز رشد دانشگاهی شهرستان، احداث پارک و علم فناوری زمینه ساز جذب نخبگان کارآفرین و تجاری سازی محصولات فناورانه خواهد بود.

دکتر مهدی مرادی افزود: شرکت‌ها و واحدهای فناور مستقر در مراکز رشد این شهرستان، پارسال از فروش محصولات تولیدی خود در بخش‌های حوزه‌ گلخانه‌های هوشمند، فنی و مهندسی، برق و الکترونیک درآمد فراوانی کسب کردند که در صورت احداث پارک و علم فناوری، توسعه اقتصادی شهرستان در حوزه محصولات فناورانه شتاب می‌گیرد.

وی ادامه داد: پارک‌های علم و فناوری با تجاری‌سازی و بازاریابی ایده‌های نوآورانه، علاوه بر خلق ثروت و افزایش سهم تولید ناخالص ملی ناشی از تولید محصولات فناورانه، زمینه رونق اشتغال را نیز فراهم می‌کنند.

ایجاد درآمد پایدار در حوزه فناوری 

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه حکیم سبزواری گفت: بر مبنای نقشه جامع علمی کشور، باید میزان مشخصی از تولید ناخالص ملی کشور ناشی از تولید محصولات فناورانه محور باشد، از این رو دانشگاه‌ها ملزم شده اند با برنامه‌ریزی لازم به بالا بردن سبد محصولات فناورمحور در تولیدات ناخالص ملی تلاش کنند.

دکتر محمدابراهیم حاجی‌آبادی افزود: پیاده‌سازی  این ماموریت بر عهده  وزارت علوم است که بسترهای مناسب را به منظور خلق ثروت از حوزه فناوری فراهم نماید لذا یکی از راه‌های مناسب آن طراحی مراکز رشد، مراکز نوآوری و فناوری و در سطوح بالاتر پردیس‌های علم و فناوری و پارک‌های علم و فناوری است.

وی ادامه داد: ایجاد درآمد پایدار از حوزه فناوری و ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان به عنوان یکی از مسائل مهم در دولت سیزدهم مورد توجه قرار گرفته است و برای تحقق این رسالت مهم در اولین اقدام، معاونت فناوری ایجاد شده است.

پارک علم و فناوری زمینه‌ساز اشتغال برای جوانان 

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه حکیم سبزواری گفت: برای تکمیل زنجیره اشتغال در حوزه  فناوری، ضرورت ایجاد پارک‌های علم و فناوری احساس می‌شود که در این راستا در گام اول موافقت‌های اصولی اولیه، برای احداث پردیس علم و فناوری در شهرستان سبزوار گرفته شده است.

وی در ادامه افزود: به منظور توسعه واحدهای فناور، ایجاد مراکز نوآوری در صنایع بزرگ یکی از اولویت‌های معاونت پژوهشی دانشگاه حکیمی سبزواری است لذا این دانشگاه در کنار پیگیری احداث پارک علم و فناوری، با صنایع بزرگ منطقه وارد مذاکره شده تا مراکز نوآوری در این صنایع راه اندازی شود. 

دکتر حاجی‌آبادی ادامه داد: با توجه به اینکه صنایع بزرگ، شبکه فروش کاملی در کنار امکانات کارگاهی دارند، می‌توانند بستر مناسبی برای راه اندازی مراکز نوآوری فراهم کنند تا هسته ها و واحدهای فناور در کنار این شرکت‌های بزرگ، با سهام داری و سرمایه اولیه آن‌ها تجارتی راه بیندازند.

وی گفت: تعدد مراکز رشد با ماموریت‌های مشخص با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های  شهرستان از اهدافی است که دنبال می‌شود.

این پژوهشگر افزود: در حوزه فرهنگی شهرستان سبزوار نیز بخش خصوصی فعالیت مطلوبی نداشته است، لذا پیگیری ایجاد یک مرکز رشد علوم انسانی با ماموریت‌های مشخص مورد توجه است.

موافقت اولیه با تاسیس پارک علم و فناوری سبزوار

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه حکیم سبزواری همچنین گفت: در کنار مرکز نوآوری و شتابدهی، مراکز نوآوری برای صنایع بزرگ در دست اقدام  است که این زیست بوم فناوری ایجاد شده طی سال‌های آتی، زمینه ساز احداث پارک علم  فناوری خواهد شد.

دکتر حاجی‌آبادی افزود: با توجه به مزایای ویژه پارک‌های علم و فناوری در معافیت و حمایت‌های مالیاتی برای واحدهای فناور، احداث این پارک با هدف ایجاد اشتغال برای جوانان فناور محور مورد توجه قرار گرفته است و در این مسیر  موافقت‌های اولیه نیز  از مدیران وزارتخانه گرفته شده است.

مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه حکیم سبزواری که از اواخر سال ۱۳۹۳ فعال شده هم‌اینک میزبان ۴۰ واحد فناور است که فعالیت برخی از آنها به مرحله تولید انبوه محصول نیز رسیده‌ است.

دانشگاه حکیم سبزواری به عنوان یکی از ۲۲ “دانشگاه محور” در کشور ۹ هزار دانشجو در ۳۳ گروه آموزشی، ۱۳۹ کدرشته‌ تحصیلی در مقاطع کارشناسی تا دکترا و ۱۰ دانشکده دارد. 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.