کد مطلب: 24811
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=24811

احداث کشتارگاه صنعتی سبزوار؛ گرهی که با دست هم باز می‌شود

ایرنا

احداث یک کشتارگاه صنعتی و مدرن در شهرستان سبزوار از گذشته یکی از مطالبات مهم مردم این منطقه بوده است که به نظر می‌رسد با کمی توجه از سوی مسئولان شهری این مشکل قابل مرتفع شدن خواهد بود.

کشتار روزانه ۲۰۰ رأس دام سبک و سنگین سبزوار، این شهرستان را تبدیل به یکی از قطب‌های تولیدکننده گوشت قرمز در خراسان رضوی کرده است و این شهر علاوه بر تأمین نیاز گوشت مصرفی شهرستان و استان، پاسخگوی برخی از نیازهای استان‌های هم‌جوار هم هست.

اما این حجم تولید و فعالیت‌های دامی در سبزوار در شرایطی انجام می‌پذیرد که تنها کشتارگاه این شهر قدمتی ۴۰ ساله دارد و به‌صورت سنتی اداره می‌شود.

هرچند در سال‌های اخیر برخی ساماندهی‌ها در این کشتارگاه انجام شد اما به دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب و عدم وجود سیستم کشتار نوین، موانع در مراحل کشتار دام پابرجاست و مشکلات بهداشتی و زیست‌محیطی از مهم‌ترین دغدغه‌های این کشتارگاه است.

مجموع این مشکلات و همچنین اهمیت کشتارگاه صنعتی و بهداشتی دام در حفظ سلامت عمومی جامعه و جلوگیری از بروز بیماری‌های مشترک میان انسان و دام، مسئولان شهرستان سبزوار را بر آن داشت تا در مسیر احداث کشتارگاهی نوین گام بردارند. کشتارگاهی که باوجود حدود ۴۰۰ هزار رأس دام سبک و سنگین در این شهرستان وجودش امری ضروری به نظر می‌رسد.

پس از اقدامات فراوان سرانجام در سال ۱۳۸۲ طرح ایجاد یک کشتارگاه مدرن در سبزوار آغاز شد. طرحی که باوجود صدور پروانه تأسیس و اقدامات اولیه، هیچ‌گاه تحقق نیافت و از آن سال به بعد در بلاتکلیفی ماند.

خلف وعده سرمایه‌گذار

رئیس شبکه دامپزشکی سبزوار گفت: کشتارگاه فعلی سبزوار در سال‌های گذشته مشکلات زیادی داشت چنانکه سیستم دفع فاضلاب، جمع‌آوری و معدوم‌سازی ضایعات کشتارگاه، ناوگان حمل‌ونقل و توزیع گوشت برخی از مشکلات موجود این کشتارگاه بوده است.

دکتر ولی‌الله جغتایی با اشاره به اینکه تمام تلاش ما تأمین گوشت سلامت و کیفی است افزود: در سال‌های گذشته با تجهیز ریل کشتار، تله نگه‌دارنده، شوک برقی، پوست‌کنی و اره لاشه برخی از مشکلات کشتارگاه دام این شهرستان رفع شده اما این اقدامات کافی نبوده است.

وی با اشاره به نیاز ضروری شهرستان سبزوار به احداث کشتارگاه صنعتی تصریح کرد: در سال ۸۲ حدود ۲۰ هکتار از اراضی ملی برای احداث کشتارگاه صنعتی به یک سرمایه‌گذار واگذار شد که در قالب شرکت کویر خراسان پروانه تأسیس این واحد صنعتی را دریافت کرد.

رئیس شبکه دامپزشکی سبزوار گفت: این سرمایه‌گذار پس از شروع عملیات اجرای کشتارگاه صنعتی به‌یک‌باره آن را رها کرد لذا پس از ۱۴ سال بلاتکلیفی باوجود نصب برخی تجهیزات و پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصدی این واحد صنعتی، به دلیل عدم تعهدات پیمانکار در سال ۱۳۹۶ حکم خلعید آن صادر شد.

جغتایی افزود: باوجود حکم خلعید، موضوع بار دیگر در کمیته ساماندهی کشتارگاه‌های خراسان رضوی بررسی شد و فرصتی ۶ ماهه به سرمایه‌گذار کشتارگاه صنعتی سبزوار داده شد که در صورت تمایل نسبت به تکمیل آن اقدام کند که نتیجه‌ای در برنداشت.

برای احداث کشتارگاه صنعتی سنگ‌اندازی شد

رئیس اتحادیه فرآورده‌های گوشتی و مواد پروتئینی با اشاره به اینکه یکی از اولویت‌های این اتحادیه با توجه به سلامت و امنیت غذایی جامعه تهیه و توزیع گوشت سالم و بهداشتی است گفت: برای احداث کشتارگاه صنعتی سنگ‌اندازی شد و حمایت‌های کافی از سرمایه‌گذار انجام نگرفت.

عباس قزی افزود: سرمایه‌گذار از سال ۸۲ پیگیر احداث کشتارگاه صنعتی در سبزوار بوده است که باوجود دریافت تسهیلات دولتی این طرح معطل ماند و مشخص شده که وی به دلیل آنچه خود عدم‌حمایت‌های لازم می‌خواند دیگر تصمیم بر به پایان رساندن این طرح ندارد.

وی تصریح کرد: اتحادیه فرآورده‌های گوشتی سبزوار با ۹۴ واحد صنفی پس از معطل ماندن ۲ دهه‌ای احداث کشتارگاه صنعتی پیشنهاد احداث کشتارگاه صنعتی در قالب یک شرکت تعاونی را در سال ۱۳۹۶ ارائه داد که مورد موافقت مسئولان شهری و کارگروه سلامت و امنیت غذایی قرار گرفت.

رئیس اتحادیه فرآورده‌های گوشتی و مواد پروتئینی گفت: پس از دو سال پیگیری و دریافت تمامی استعلام‌ها و تحویل سه هکتار زمین با مختصات مشخص، تیرماه امسال موضوع احداث کشتارگاه صنعتی سبزوار از طریق شرکت تعاونی پس از بررسی در کمیسیون زیر بنایی استان بدون علت و توضیحات لازم رد شد.

قزی افزود: بار دیگر آبان ماه سال جاری از طریق معین اقتصادی بخش کشاورزی سبزوار رایزنی‌های لازم با استانداری برای موافقت با صدور پروانه کشتارگاه صنعتی شرکت تعاونی «بهگوشت» سبزوار صورت گرفت که قرار شد پس از درخواست جهاد کشاورزی سبزوار این موضوع در کمیسیون زیر بنایی استان مطرح شود.

کشتارگاه کنونی سبزوار مطلوب شهروندان نیست

فرماندار سبزوار نیز گفت: سبزوار بارانداز دام منطقه و شهرستان‌های مجاور است لذا کشتارگاه کنونی سنتی سبزوار با وجود رفع معایب اورژانسی آن مطلوب شهروندان نیست.

احمد برادران با اشاره به اینکه ساخت کشتارگاه مدرن صنعتی، نیاز سبزوار است افزود: سال ۸۲ یک سرمایه‌گذار پیگیر احداث کشتارگاه صنعتی شد که پس از سال‌ها این طرح پیشرفت فیزیکی چندانی نداشته است و این سرمایه‌گذار باوجود دریافت تسهیلات به تعهدات خود عمل نکرده است.

وی اضافه کرد: اتحادیه فرآورده‌های گوشتی سبزوار در قالب بخش خصوصی درخواستی برای احداث کشتارگاه صنعتی ارائه داد که در کمیسیون مربوطه شهرستان و استان تصویب شد اما زمینی که برای این کار مشخص کرده بودند به علت مشکلات زیست‌محیطی در کارگروه زیر بنایی استان پذیرفته نشد.

فرماندار سبزوار گفت: اتحادیه فرآورده‌های گوشتی بار دیگر زمینی را مشخص کرده‌اند که پس از بررسی‌های لازم عملیات احداث کشتارگاه صنعتی آغاز که در صورت اعلام نیاز تسهیلات نیز به آن‌ها پرداخت می‌شود.

برادران افزود: احداث کشتارگاه صنعتی یکی از دغدغه‌های مسئولان شهری است که امیدواریم با رفع موانع، به‌زودی شاهد احداث یک کشتارگاه مدرن در این شهرستان باشیم.

سبزوار دارای ۳۸۵ هزار رأس دام سبک، ۱۱ هزار رأس دام سنگین و سه هزار نفر شتر است.

عضویت در کانال تلگرام سبزواریان
theme