کد مطلب: 16982
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=16982

روزنامه آرمان امروز

استاندار باید دونده باشد

 پس از خداحافظی ۱۴ استاندار از وزارت کشور این بار مرحله معرفی استانداران به هیئت دولت و انتخاب آنان از سوی دولت آغاز شد. در جلسه روز گذشته هیئت دولت محمدجواد فدایی، سید سعید شاهرخی، فتح‌الله حقیقی و احمد موهبتی به‌عنوان استاندار به ترتیب برای چهار استان کرمان، همدان، زنجان و سیستان و بلوچستان معرفی شدند. برخلاف تصمیمی که دولت برای انتخاب استانداران ازلحاظ غیربومی بودنشان داشت، اما شاهد این موضوع هستیم که استانداران همدان و سیستان و بلوچستان بومی هستند. هر ۴ استاندار انتخاب‌شده از سوی هیئت دولت گرایش اصلاح‌طلبانه دارند و باید منتظر ماند که دولت در انتخاب ۱۰ استاندار دیگر دست به چه انتخاب‌هایی خواهد زد. البته نام حمید چیتچیان به‌عنوان استاندار آذربایجان شرقی از سوی مجمع نمایندگان این استان مطرح شده است که از مدیران بازنشسته هستند. همچنین یکی از اعضای مجمع نمایندگان استان یزد هم اشاره کرده است که این مجمع در وهله اول بر انتخاب استاندار بومی تأکید دارد، اما درصورتی‌که انتخاب دولت استاندار غیربومی باشد گزینه‌شان مجتبی زینی‌وند، معاون وزیر آموزش و پروش است. همچنین یکی از اعضای مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی هم مطرح کرده است که علوی معاون عمرانی استاندار نیروی خوبی است و در استان کارکرده؛ همچنین آیینه‌دار مدیرکل صداوسیما، عبدالله زاده معاون پارلمانی صداوسیما و جانباز مدیرعامل آبفای کشور گزینه‌های آشنا به استان هستند که می‌توانند مسئولیت این سمت را به عهده بگیرند.

معیارهای یک استاندار

قاعدتاً برای انتخاب استانداران دولت با چالش‌های بسیاری روبه‌رو خواهد شد چراکه گروه‌ها و احزاب سیاسی مختلف، برای معرفی گزینه‌های موردنظر خود دست به رایزنی خواهند زد. این در حالی است که در برخی استان‌ها، مشکلات و چالش‌هایی جدی وجود دارد که باید استانداران با توجه به آن چالش‌ها انتخاب شوند. استانداران نماینده دولت و نظام در استان‌های کشور هستند؛ بنابراین باید با تمام طیف‌ها در تعامل باشند تا استان خود را به سمت پیشرفت سوق دهند. در این میان بسیاری معتقدند که برای انتخاب استانداران باید از افراد مجرب و بومی استفاده شود، چراکه وقت زیادی از دولت کنونی باقی نمانده و استانداران جای خطا نخواهند داشت؛ اما در مقابل این نظریه بسیاری معتقدند که باید از استانداران جوان استفاده شود، چراکه فرد جوان با روحیه جوان می‌تواند به‌درستی به کارها بپردازد اما فردی که کهولت سن دارد هرچند که تجربه داشته باشد، توان دوندگی برای حل مشکلات استان را نخواهد داشت. با توجه به شعارها و وعده‌های حسن روحانی بسیاری معتقدند استاندار باید همسو با دولت باشد نه اینکه با فشار جریان‌های مخالف دولت انتخاب شود. اگر استاندار همسو با دولت نباشد نمی‌تواند برنامه‌های دولت را پیاده کند و فقط با توجه به خواسته‌های گرایش خود فعالیت خواهد کرد. مردم با اتکا به جریان اصلاحات به دولت یازدهم و دوازدهم رأی داده‌اند و انتظار دارند که این دولت با توجه به رأی آنان مدیران خود را انتخاب کند.

جوان بودن بر تجربه ارجحیت دارد

نماینده رشت درباره معیارهایی که یک استاندار باید داشته باشد، گفت: «فردی که به‌عنوان استاندار انتخاب می‌شود باید سه تا چهار سال در این جایگاه باقی بماند و نباید زودتر از آن تغییر کند چراکه ارائه و اجرایی شدن برنامه‌های یک استاندار زمان می‌برد و نباید مسئولان چند میلیون نفر هرسال تغییر کنند.» غلامعلی جعفر زاده ایمن‌آبادی ادامه داد: «با توجه به فضایی که در جامعه وجود دارد نیاز است تا استاندار یا مدیرمسئولی که تعاملش با مردم خوب است انتخاب شود. به آن معنا که او از جنس مردم باشد تا مشکلات مردم را درک کند. اعتقاد ندارم که یک استاندار ازلحاظ تمکن اقتصادی باید فقیر باشد اما آن‌قدر هم نباید عالی باشد که فقر را احساس نکند. متأسفانه این مشکلی است که برخی از مسئولان ارشد کشور ما را دارد وجود دارد که بعضاً نمی‌توانند فقر و فرد فقیر را درک کنند و طبیعتاً در حل مشکلات سرعت عمل لازمه را نخواهند داشت.» او همچنین با اشاره به اینکه استاندار باید پایبند به ارزش‌های انقلاب باشد، تصریح کرد: «برخی معتقدند روشنفکری به آن معناست که ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب را پشت پا بگذارند. استاندار نباید تندروی کرده و تصمیم‌های افراطی بگیرد.» این نماینده مجلس افزود: «استانداران باید از جنس مردم باشند و در زمان مسئولیت در میان مردم حضور پیدا کنند چراکه از این نوع جنس استانداران کم وجود دارند.» ایمن آبادی درباره بومی یا غیربومی بودن استانداران اظهار کرد: «هرکدام از این ویژگی‌ها یکسری مزیت‌ها دارند که باید با توجه به ویژگی‌های خاص استان، استاندار انتخاب شود. در برخی استان‌ها یک فرد غیربومی نمی‌تواند در آنجا سکنی گزیند همچنین بالعکس.» نماینده رشت ادامه داد: «دولت نسبت به شعاری که بر سر استانداران غیربومی داده بود پایبند نبوده چراکه در دور قبل شاهد آن بودیم که برخی از استانداران بومی بودند و این موضوع نشان می‌دهد که دولت خیلی به این موضوع پایبند نیست.» ایمن‌آبادی بابیان اینکه یک استاندار جوان در توسعه استان بسیار تأثیرگذار است، گفت: «جوان بودن استاندار را به تجربه او بیشتر ترجیح می‌دهم. درست است که مدیر ارشد استان باید دارای تجربه بالایی باشد اما وقتی نتواند از این تجربه به‌خاطر کهولت استفاده کند، فایده‌ای نخواهد داشت. استاندار باید دونده باشد بنابراین جوان بودن استاندار بر تجربه‌اش ارجحیت دارد.» عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در پاسخ به این سؤال که چرا آقای روحانی برمبنای شعار خود از استانداران زن استفاده نمی‌کند، گفت: «تحقق این شعار مقداری زود است چراکه خانم‌ها هنوز برای این جایگاه آماده‌سازی نشدند. خانم‌ها باید در دوره چهارساله گذشته در سمت‌های فرمانداری و معاون استاندار قرار می‌گرفتند تا بتوانند ارتقا یابند». او در واکنش به اینکه زنان فرماندار در دولت وجود دارند اما استاندار نشده‌اند، تصریح کرد: «بله اما فرمانداران قسمت‌های کوچکی از استان هستند. کاش سریع‌تر تعداد فرمانداران و معاونان استاندار زن افزایش یابد تا در گام بعدی هرکدام که عملکرد مثبتی ارائه کرده بودند بتوانند یک پله ارتقا یابند.» او ادامه داد: «هنوز مسئولان برای انتخاب مدیران کل استانی به مردان توجه می‌کنند. خیلی از کشورهای عربی در این موضوعات از ما سبقت‌گرفته‌اند و ما هنوز در حال استخاره هستیم که از زنان در سمت‌های مدیریتی استفاده کنیم یا خیر».

 

 

عضویت در کانال تلگرام سبزواریان
theme