دیدگاه‌ها برای استحاله می‌شویم! بسته هستند
تاریخ انتشار : دوشنبه 17 خرداد 1400 - 23:37
-

استحاله می‌شویم!

یادداشتی از یک شهروندِ خبرنگار

گاهی لازم است آدم از حال و هوای موجود دربیاید و از بالا به شرایط جایی که قرار دارد نگاه کند! دیروز نشست خبری دو نمایندۀ حوزۀ انتخابیۀ ما در مجلس بود! یک سال از نمایندگی آن‌ها گذشته بود و بر اثر یک تلنگر، یک‌باره سعی کردم از بالا به ماجرا نگاه کنم! علت تلنگر هم این بود که احساس کرده بودم چقدر همه‌چیز برایم آشنا است! انگار همه‌چیز در حال تکرار بود! مثل یک خوابی که آدم قبلاً دیده باشد! اما خواب نبود! اتفاقات، تکرار واقعیت‌های قدیم بودند:

هر بار که نماینده‌ها (در همۀ ادوار) ما را دعوت می‌کنند و می‌آییم، می‌نشینیم به نشست خبری، بحث باز همان پروژه‌های تکراری است! از زمان محسنی و بروغنی، بزرگیان و سیدآبادی! حتی خیرآبادی و … تا سبحانی و مقصودی و حالا هم عنابستانی و محبی، انگار صحبت‌ها همیشه در مورد پروژه‌های مشابهی است! دوباره راه‌آهن، نیروگاه، کارخانۀ خودرو، توسعۀ فرودگاه، استان شدن، مؤسسۀ آبادنی و … . هر بار همین شعارها ما را می‌آورد پای صحبت‌هایشان و مطالبات هم همین‌ها هستند!

نماینده‌ها هم استحاله می‌شوند در گذشتگان! هر نمایندۀ جدیدی، ابتدای راه با طمطراق شعار می‌دهد که چنین می‌کنیم و چنان می‌کنیم! گله می‌کند که قبلی‌ها چقدر بهانه آورده‌اند! باید چنین شود و چنان! یک سال که می‌گذرد، می‌بیند نه! این خبرها نیست! نه پولی هست نه ساختار اداری قدرتمند و نه … عملاً می‌فهمد چرا قبلی‌ها هم کاری را نمی‌توانسته‌اند از پیش ببرند!

دو نمایندۀ این دوره هم بعد از یک سال، شکل گفتمانشان استحاله شد در قبلی‌ها! امروز دائم گله می‌کردند که تحریم هستیم، ارز نیست، بودجه نمی‌رسد، ساختار اداری و مدیریتی ضعیف است و … دوباره حرف‌های تکراری بعد از وعده‌های تکراری!

بدتر و تلخ‌تر از این: ما خبرنگاران نیز استحاله می‌شویم! چند سال پیش در همین سبزوار، نشست‌های خبری برگزار می‌شد که در آن‌ها، قدیمی‌های عرصۀ رسانه، در مورد درختان خشک‌شدۀ مقابل خانه‌شان یا آسفالت معبر فلان فامیلشان از فرماندار و نماینده سؤال می‌کردند! یک‌سوم خبرنگاران هم سؤالی نداشتند و فقط تشکر می‌کردند! خوشحال بودیم که دورۀ این نگاه‌ها گذشته و خبرنگاران جوان، با جسارت و مطالبه‌گری دارند فضا را تغییر می‌دهند!

دیروز دیدم ای دادوبیداد! ما هم استحاله شده‌ایم در قبلی‌هایمان! خبرنگاران جوان هم شده‌اند شبیه اسلاف!
تلخ است که بدانیم در گذشتگان استحاله شده‌ایم و داریم درجا می‌زنیم! تلخ!

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.