کد مطلب: 23461
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=23461

ایستادگی مردم سبزوار در برابر تهدیدهای نظامی رژیم پهلوی در اربعین ۵۷

مرکز اسناد انقلاب اسلامی

تظاهرات اربعین سال ۱۳۵۷ یکی از باشکوه‌ترین حرکت‌های مردمی در تاریخ انقلاب اسلامی بود. در این روز مردم در لبیک به فرامین امام خمینی، در راستای محو کامل سلطه استبدادی پهلوی بار دیگر به میدان آمدند. مردم سبزوار هم پس از صدور اطلاعیه از جانب امام خمینی مبنی بر حضور همگانی در راهپیمایی اربعین سال ۵۷ به خیابان‌ها آمدند. حتی مردم، از روستاهای اطراف نیز برای شرکت در این راهپیمایی در سبزوار گرد آمدند. روزنامه کیهان جمعیت این تظاهرات را بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار نفر تخمین زد.

در سوی مقابل، رژیم پهلوی درصدد مقابله با این حرکت عظیم برآمد. آن‌ها برای رویارویی با مردم سبزوار و با هدف ترساندن جمعیت، هلی‌کوپتری را به آسمان فرستادند اما مردم با ایستادگی و مقاومت خود، این حربه رژیم را باطل کردند. در کتاب «انقلاب اسلامی در سبزوار» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، به نقل از حجت‌الاسلام محمدتقی عبدوس که سخنران مراسم روز اربعین بود درباره رخدادهای آن روز آمده است: ‌«من مشغول سخنرانی بودم که یک هلی‌کوپتر کبری آمد وسط جمعیت و روی سر من پایین آمد. بلندگو دست من بود و داشتم صحبت می‌کردم. این هلی‌کوپتر رو به پایین آمد. من یک‌وقت دیدم جمعیت از دو طرف دارند فرار می‌کنند. شاید در این وسط افرادی هم سروصداهایی ایجاد کرده بودند و شایعه‌پراکنی کرده بودند.

من دیدم جمعیت دارند فرار می‌کنند. در همین‌ حال، از یکی از تاکتیک‌های سخنوری استفاده کردم و یقه پیراهنم را با دو دستم گرفتم و پاره کردم و در حضور مردم گفتم: “کجا دارید می‌روید؟ این سینه آماده من. اگر قرار است تیری شلیک بشود، من آمادگی کامل دارم.” این خیلی به مردم روحیه داد و تأثیر زیادی داشت. یک‌وقت دیدم مردمی که داشتند فرار می‌کردند، دوباره برگشتند و مجلس را به همان صورت سابق شکل دادند.»

عضویت در کانال تلگرام سبزواریان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme