کد خبر : 16064
دیدگاه‌ها برای بازگشت امپراطور بسته هستند
تاریخ انتشار : شنبه 7 مهر 1397 - 13:23
-

بازگشت امپراطور

ورزش هندبال از سال ۱۳۴۸ وارد شهرستان سبزوار شد و نخستین هیئت هندبال از سال ۱۳۵۳ با تأسیس هیئت هندبال به‌صورت رسمی این رشته در سبزوار فعالیت خود را آغاز کرد. برگزاری رقابت‌های هندبال جام شهدای هویزه در سال‌های دور با حضور تیم‌های داخلی و خارجی و همچنین حضور دو تیم از این شهرستان در

ورزش هندبال از سال ۱۳۴۸ وارد شهرستان سبزوار شد و نخستین هیئت هندبال از سال ۱۳۵۳ با تأسیس هیئت هندبال به‌صورت رسمی این رشته در سبزوار فعالیت خود را آغاز کرد.

برگزاری رقابت‌های هندبال جام شهدای هویزه در سال‌های دور با حضور تیم‌های داخلی و خارجی و همچنین حضور دو تیم از این شهرستان در دهه ۷۰ در رقابت‌های لیگ باشگاه‌های کشور بیانگر پیشینه این رشته در این خطه است.

در سال‌های اخیر حضور تیم پرقدرت ثامن‌الحجج که ماحصل آن چند دوره قهرمانی و نایب‌قهرمانی در لیگ برتر و حضور در جام باشگاه‌های آسیا را به همراه داشت.

پس از حضور تیم بیتا در لیگ سال ۹۵ در فصل اخیر غیبت نماینده‌ای از سبزوار در لیگ برتر از جذابیت‌های این رشته در کشور کم کرده بود.

با انتخاب هیئت جدید هندبال در سبزوار که متشکل از پیشکسوتان هندبال این شهر که همگی از بزرگان هندبال کشور هم هستند امیدواری مردمان مهد هندبال ایران برای حضور تیمی دوباره از سبزوار در سطح اول کشور شکل گرفت.

برای اطلاع از شرایط فعلی هندبال سبزوار و تیم لیگ برتری این دیار پای صحبت‌های آقای قاسم شعبانپور سرمربی و کاپیتان اسبق تیم ملی هندبال ایران و مردی که با پیگیری‌های دلسوزانه خود باعث رونق دوباره هندبال در این شهر شده است نشسته‌ایم.

چطور شد پس از یک‌فصل، غیبت سبزوار در لیگ برتر هندبال، تصمیم به حضور مجدد در لیگ برتر هندبال گرفتید؟

پس از شروع کار هیئت جدید هندبال، مدیریت این رشته به دست پیشکسوتان هندبال افتاد و با انتخاب آقای علی شعبانپور به‌عنوان ریاست هیئت هندبال سبزوار دوباره جو صمیمی بین پیشکسوتان و بزرگان هندبال سبزوار ایجاد شد، شروع این برنامه از رقابت‌های هندبال جام شهدای هویزه آغاز شد؛ این رقابت‌ها پس از چند سال وقفه طولانی دوباره به همت اعضای هیئت هندبال سبزوار و مسئولان شهر بخصوص جناب آقای سبحانی فر نماینده شهرستان سبزوار در مجلس، با حضور ده تیم برگزار شد که خداروشکر مسابقات خیلی خوبی بود و تمام هزینه مسابقات رو هم مسئولان شهری پرداخت کردند و تیم پیشکسوتان سبزوار هم توانست عنوان قهرمانی این رقابت‌ها را به دست بیاورد بعد از پایان این رقابت‌ها جناب آقای سبحانی و مسئولان شهرستان پیگیر بودند که تیم سبزوار این فصل نماینده‌ای در لیگ برتر هندبال داشته باشد و با توجه به حمایت این بزرگواران از رقابت‌های جام شهدای هویزه ما را بر آن داشت تا پیگیر این مسئله مهم شویم و پیگیری‌های آقای سبحانی فر هم ما را امیدوار کرد که قدم به میدان بگذاریم و برای جوانان شهرمان کاری انجام بدهیم.

همه مردم سبزوار می‌دانند که هندبال سبزوار در ایران یک برند است و در شهرهای دیگر، سبزوار را با ورزش هندبال می‌شناسند و ما نباید این برند را که سال‌های زیادی برای به دست آوردنش خیلی‌ها زحمت کشیده‌اند به‌راحتی از دست بدهیم.

خیلی مهم است زمانی که مشاهده می‌کنیم آقای استاندار در حضور ریاست محترم جمهور آقای روحانی اعلام می‌کند که به مهد هندبال ایران خوش‌آمدید و این مسئله تکلیف مسئولین شهری برای حمایت از این رشته را روشن می‌کند.

پس از حضور چندساله تیم‌های ثامن‌الحجج و بیتا در لیگ برتر هندبال متأسفانه پارسال تیمی از سبزوار در لیگ برتر حضور نداشت و بالطبع تیم سبزوار باید از زیرگروه لیگ برتر کشور برای حضور در لیگ برتر هندبال کارش را دوباره آغاز می‌کرد ولی خوشبختانه با حمایت‌ها و پیگیری‌های آقای سبحانی فر و ارتباطاتی که با ریاست فدراسیون هندبال آقای رحیمی داشتیم توانستیم مجوز حضور سبزوار در لیگ برتر هندبال ایران را بگیریم.

حدود ده روز است که ما تمرینات تیم را برای حضور در لیگ برتر هندبال آغاز کرده‌ایم و با تیمی بومی وارد رقابت‌های این فصل خواهیم شد مگر اتفاق خاصی بیفتد و در یکی دو پست بازیکن غیربومی جذب کنیم.

در یک نشستی که چند روز گذشته با حضور آقای سبحانی فر و مدیران شهری داشتیم تمام دوستان قول دادند همکاری لازم با تیم را جهت حضور پرقدرت در لیگ برتر هندبال ایران داشته باشند.

در مورد کادر فنی و مدیریتی تیم بفرمایید؟

در جلسه‌ای که چند روز قبل برای تیم‌های حاضر در لیگ برتر هندبال برگزار شد قرار بر این شد که رقابت‌های لیگ برتر این فصل با حضور ده تیم برگزار شود که در نخستین دیدار تیم سبزوار میزبان تیم مس کرمان است.

در بحث کادر فنی هم آقای علی شعبانپور از بازیکنان اسبق تیم ملی و مربی تیم ملی هندبال جوانان ایران به‌عنوان سرمربی و آقایان رضا پیمانی و حمید ربانی کیا که از بازیکنان سال‌های گذشته تیم ملی هندبال ایران می‌باشند به‌عنوان مربی در این تیم فعالیت دارند.

آقای جعفر دولت‌آبادی از پیشکسوتان ارزنده هندبال سبزوار هم به‌عنوان سرپرست تیم و آقای علی بخشی فیزیوتراپ تیم ملی هندبال هم به‌عنوان تیپی است و فیزیوتراپ در کنار تیم ما خواهد بود.

آقای محمد ژیان پور به‌عنوان مسئول روابط عمومی و خود من نیز به‌عنوان مدیر تیم به مردم شهرم خدمت خواهم کرد.

با صحبت‌هایی که با آقای سبحانی فر داشتیم و قول‌هایی که ایشان به ما دادند خداروشکر فکر نمی‌کنم مشکلی داشته باشیم در جلسه‌ای هم که با بازیکنان داشتیم بیان کردیم امسال حامی مالی خاصی نداریم ولی با همدلی بازیکنان و کادر فنی می‌توانیم تیم خیلی خوبی داشته باشیم و من امیدوار هستم باغیرت بازیکنان سبزواری، حمایت مسئولان شهرستان و حمایت مردم عزیز دیار سربداران شاهد حضور تیم سبزوار در بین چهار تیم اول لیگ برتر هندبال باشیم.

وضعیت تیم‌های پایه هندبال سبزوار چگونه است؟

با ورود هیئت جدید هندبال یکی از اهداف اصلی این هیئت که توجه ویژه به رده‌های سنی پایه بود محقق شد؛ به علت کم‌توجهی در سال‌های اخیر در این بخش دچار مشکل شده‌ایم و چون مانند گذشته پشتوانه مالی نداریم خللی در کار ایجاد شده بود ولی امسال تیم‌های سبزوار در رده‌های سنی نونهالان نوجوانان و جوانان به رقابت‌های استانی اعزام شده‌اند و همگی توانسته‌اند روی سکو قرار بگیرند و مجوز حضور در رقابت‌های کشوری را کسب کنند و همچنان با توجه خاص به این رده و حضور مربیان بزرگی چون آقایان ثنایی، فریور، ربانی کیا، شجاع و صالحی شاهد روزهای خوشی برای هندبال سبزوار خواهیم بود البته هم‌اکنون هم چهار بازیکن از سبزوار در اردوی تیم ملی نوجوانان ایران حضور دارند و سه بازیکن به همراه آقایان علی شعبانپور و بخشی در کادر فنی چند روز قبل از رقابت‌های آسیایی برگشتند که از این بازیکنان این فصل در غالب تیم لیگ برتری حتماً استفاده خواهیم کرد تا پشتوانه قوی برای آینده هندبال سبزوار داشته باشیم.

البته شهرداری و شورای شهر جهت حمایت از تیم‌های پایه قول‌های مساعدی داده‌اند که امیدواریم در جلسه‌ای که چند روز دیگر برگزار خواهد شد شاهد اتفاقات خوبی باشیم و این رسم است که در شهرهای دیگر هم اگر مشاهده کرده باشید شهرداری‌ها یک‌پایه ورزش هستند و جهت سالم‌سازی بیشتر شهر و حضور جوانان در میادین ورزشی از بحث ورزش حمایت ویژه می‌کنند و انشا الله این اتفاق خوب با حمایت شهردار محترم و اعضای شورای شهر در سبزوار هم اتفاق بیفتد.

چه برنامه‌ای برای بخش بانوان در هندبال دارید؟

در چند سال گذشته تیم سبزوار در لیگ برتر هندبال با بازیکنان بومی و غیربومی حضور داشت که چند دوره به‌عنوان قهرمانی هم‌دست یافتند البته چند سالی از غیبت سبزوار در لیگ‌های هندبال می‌گذرد ولی با صحبت‌هایی که با آقای سبحانی فر داشتیم قرار بر این شد که تیم هندبال بانوان سبزوار هم با ترکیبی بومی در لیگ دسته اول هندبال ایران حضور داشته باشد.

البته شاکله اصلی این تیم در مسابقات که چند روز قبل در شیراز برگزار شد عنوان سومی رقابت‌های هندبال دانشجویان کشور را به دست آورد و این تیم چند مدتی هست که تمریناتش را برای حضور در رقابت‌های لیگ دسته یک آغاز کرده است.

البته در همین‌جا از زحمات خانم نایب یزدی نایب‌رئیس بانوان هیئت هندبال که زحمات زیادی در بخش بانوان می‌کشند تشکر می‌کنم و امیدوارم هندبال بانوان سبزوار هم به جایگاه این رشته در قسمت آقایان در ایران برسد.

یک بحث دیگر هم در رابطه با این فصل لیگ برتر هندبال ایران این است که ما پیگیر هستیم که این فصل، بانوان هم بتوانند در سالن برای تماشای دیدارهای لیگ برتر هندبال آقایان حضور داشته باشند چون تماشای این دیدارها باعث رشد هندبال در بخش بانوان خواهد شد

هم‌اکنون در شهرهای کرمان، اصفهان، شیراز، تهران و اراک این مسئله وجود دارد و ما دنبال این هستیم تا مجوز این جریان را کسب کنیم تا شاهد حضور بانوان در سالن باشیم چون همین موضوع باعث می‌شود که نظم و محیط سالن سالم‌تر شود چون ورود بانوان باعث می‌شود که از حرفه‌ای زننده و حرکات نامعقول جلوگیری شود.

چه انتظاری از مردم سبزوار دارید؟

همیشه چشم‌وچراغ هندبال سبزوار مردم این شهر بوده‌اند و همیشه مسئله اصلی حضور مردم شهر بوده است و ما از مردم می‌خواهیم همچون گذشته از این تیم که تنها دلیل تشکیلش مردم سبزوار بوده‌اند حمایت ویژه کنند.

این تیم متعلق به مردم است و هندبال سبزوار همیشه با تماشاچیان پرشورش در ایران و آسیا شناخته شده است و با حضور سبزوار در لیگ برتر هندبال دوباره شور و شعف به لیگ برتر هندبال ایران بازگشته است.

حمایت مردم از بازیکنان تیم سبزوار که همه بومی و همشهری‌های خودشان هستند باعث ایجاد انگیزه در بازیکنان شده و بدون شک با حمایت تماشاگران، بازی‌های بهتری در این فصل ارائه خواهیم داد.

صحبت پایانی اگر دارید؟

آخرین صحبت من این است که بازهم مسئولین شهرستان به ما کمک کنند.

هندبال برای شخص خاصی نیست و برای مردم است. سالن سربداران، پاداش قهرمانی سال ۷۹ پیکان بود. آن سال که قهرمان شدیم، خدمت آقای هاشمی‌طبا رسیدیم. آنجا گفتیم سبزوار یک سالن ۶۰۰۰ نفری استاندارد می‌خواهد که همان‌جا نامه‌اش را برای احداث به ریاست فدراسیون هندبال نوشت بعد از جریاناتی که اتفاق افتاد، رفتیم مشهد و این سالن شرایطش عوض شد و به سالن ۳۰۰۰ نفری تبدیل شد. این سالن برای مردم ما مناسب نیست. امکانات صندلی، امکانات گرمایی و سرمایی مناسبی ندارد که بایستی اداره ورزش رسیدگی کند و دستور دادند که این کار انجام بگیرد. ما در شرایط سختی تمرین می‌کنیم. الآن شرایط سالن طوری است که واقعاً گرم است. امکانات سرمایش نداریم. در فصل سرما، امکانات گرمایشی نداریم. قرار است که توسط اداره ورزش این کار انجام بگیرد. سالنی که برای لیگ برتر دارد آماده می‌شود این‌ها جزء ابزار اولیه سالن است.

بازهم در آخر از آقای سبحانی‌فر؛ به‌خصوص از طرف جامعه هندبال تشکر ویژه داریم که پشتوانه هندبال سبزوار هستند. ما ممنون ایشان هستیم. انشا الله که موفق و مؤید باشند.

 

*منتشر شده در شماره ۱۲۴ هفته نامه ستاره شرق

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.