کد مطلب: 13991
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=13991

برخی از خواص دارویی اسطوخودوس

از دیر باز ملل مختلف با خواص این گیاه دارویی آشنا بوده‌ و از آن برای رفع بسیاری ناراحتی‌ها از جمله مشکلات هاضمه، بی‌خوابی، اضطراب استفاده می‌کردند.

 

در جنگ جهانی اول از خواص دارویی این گیاه برای درمان و ضدعفونی کردن زخم‌ها استفاده می‌‌کردند و کشاورزان انگلیسی برای پیشگیری از سردرد و آفتاب‌زدگی گل‌های این گیاه را درون کلاه‌های خود می‌گذاشتند.

برخی از خواص دارویی اسطوخودوس:

برخی از معمرین عقیده دارند که یک کیسه کوچکاز این گیاه رااگر شبها زیر بالش بگذارند سردرد رارفع وخواب راآسانئ میکند. این کیاه در صندوقچه لباسها ،نه تنها به لباسها بوی خوش میبخشد،بلکه حشرات رادور می کند. در خصوص خواص این گیاه ارزشمند یکی از ماما های سنتی میگفت اسطوخودس بندبند است وهربند آن یک خاصیت دارد . حال به برخی از این خواص فهرست وار اشاره میکنم:

آرام بخش، ضد تشنج ،ادرار آور، مقوی معده ،صفرا بر،محرک ،ضد عفونی کننده،باکتری کش این گیاه معمولا در موارد ذیل مصرف میشود. ۱-عفونتهای دستگاه تنفسی ۲- سوء هازمه ۳- رماتیسم ۴- نقرس ۵- زخم وضرب دیدگی ۶- نیش حشرات وگزش جانوران ۷- استنشاق ناشی از سوختن برگ وساقه باعث بند آمدن آبریزش بینی وباز شدن راه تنفس میگردد ۸- جوشانده آن دستگاه تنفس را تمیز کرده باعث نفس کشیدن راحت ودلپذیر می گردد.و…..

عضویت در کانال تلگرام سبزواریان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme