کد خبر : 32026
تاریخ انتشار : چهارشنبه 26 مرداد 1401 - 10:55
-

بیم وامیدها درباره پروژه راه آهن سبزوار

گزارشی در باره پروژه راکد راه آهن سبزوار که با پیگیری نمایندگان سبزوار در فهرست مصوبات سفرهیئت دولت قرار گرفته است
روزنامه خراسان، میلاد کلاته

۴۵  کیلومتر فاصله با خط اصلی راه آهن تهران – مشهد باعث شده اهالی  شهرستان سبزوار به فکر احداث  خط فرعی راه آهن برای اتصال به ریل سراسری باشند، تلاشی که  اگرچه از حدود ۲۰ سال قبل آغاز شده است اما تاکنون آرزوی مردم زحمت کش این منطقه برای اتصال به ریل سراسری محقق نشده و به دلیل پرداخت نشدن بخشی از مطالبات پیمانکار پروژه متوقف شده است ، با این حال خبرهای  امیدوار کننده ای هم به تازگی رسیده مبنی براین که با  پیگیری  نمایندگان این منطقه درمجلس  پروژه در فهرست مصوبات سفر هیئت دولت به خراسان رضوی قرار گرفته زیرا براساس اظهارات مسئولان در مراحل ابتدایی این پروژه جزو مصوبات سفر هیئت دولت به استان نبوده است ، با همه این تحولات اکنون تکمیل این پروژه در بخش های زیرسازی، ریل گذاری و ایستگاه به ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و با گذشت زمان هزینه تکمیل این پروژه در حال افزایش است. حال باید دید که بالاخره  صدای سوت قطار به گوش مردم این شهرستان کویری خواهد رسید یا نه؟

به گزارش خراسان رضوی ،پس از آن که پروژه راه آهن به عنوان یکی از مطالبات دیرینه سبزواری ها در فهرست پروژه های مصوبات سفر دولت سیزدهم به استان قرار نگرفت، پس از چندین ماه پیگیری این پروژه به فهرست مصوبات سفر افزوده شد. 

پروژه راه آهن سبزوار به دلیل موقعیت جغرافیایی این شهرستان و قرارگیری در  مسیر ترانزیت بین المللی و ارتباط با کشورهای آسیای میانه، ظرفیت های تجاری، صنعتی، معدنی و کشاورزی و تسریع در رفت و آمد با توجه به قرار گرفتن سبزوار در مسیر عبور سالانه بیش از ۲۰ میلیون زائر امام رضا (ع) یکی از مطالبات دیرینه مردم این شهرستان به شمار می رود و با این که دو دهه از کلنگ زنی این پروژه می گذرد، همچنان پروژه راه آهن سبزوار به طول ۴۵ کیلومتر به پایان نرسیده است. 

راه آهن سبزوار، از گذشته تاکنون

موضوع اتصال سبزوار به شبکه ریلی کشور از سال ۱۳۷۲ با انتقال درخواست های مردمی، پیگیری نمایندگان مجلس ومسئولان آغاز و به دنبال طرح این موضوع، هیئت امنای راه آهن سبزوار متشکل از معتمدان و روسای ادارات شهرستان ایجاد شد. سال ۱۳۷۵ نشستی بین وزارت راه و هیئت امنای راه آهن سبزوار برگزار و توافقاتی بابت تامین هزینه مطالعات مرحله نخست طرح راه آهن سبزوار انجام شد و در پی آن در سال ۱۳۸۰ قرارداد مطالعات طرح راه آهن سبزوار بین شرکت مترا زیر نظر شرکت راه آهن جمهوری اسلامی منعقد و پس از تایید وزارت راه و ترابری در ردیف راه آهن های احداثی با مشارکت بخش خصوصی از سال ۱۳۸۳ دارای ردیف بودجه اجرایی شد. پروژه راه آهن سبزوار تا سال ۱۳۹۵ اعتبار مناسبی نداشت و در این روند ساخت پروژه شتاب گرفت و با پیگیری مسئولان و نمایندگان وقت سبزوار در مجلس شورای اسلامی ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه درنظر گرفته و کورسوی امیدی برای رسیدن مردم این شهرستان به صدای سوت قطار مشاهده شد.

پروژه فعلا تعطیل است 

در دو سال اخیر چندین بار بحث تعطیلی پروژه در بخش های زیرسازی و احداث ایستگاه مطرح شد که هم اکنون به دلیل پرداخت نشدن مطالبات پیمانکاران پروژه در تعطیلی به سر می برد و تجهیزات از محل پروژه به محل دیگری انتقال داده شده است. به گفته نمایندگان مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی تکمیل پروژه راه آهن سبزوار هم اکنون برای بخش های زیرسازی، ریل گذاری و ایستگاه به ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و با گذشت  زمان هزینه تکمیل آن افزایش می یابد. سفر رئیس جمهور به همراه اعضای هیئت دولت به خراسان رضوی در فروردین ماه ۱۴۰۱ فرصتی بود که با قرارگرفتن این پروژه در مصوبات سفر هیئت دولت، بخشی از اعتبار مورد نیاز پروژه تامین شود اما متاسفانه به دلایل نامعلوم این پروژه زیرساختی و مطالبه دیرینه مردم دیار سربداران در مصوبات سفر هیئت دولت به استان قرار نگرفت که انتقاد نمایندگان مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی از دولت سیزدهم و به ویژه استاندار خراسان رضوی را به دنبال داشت.

مطالبه از رئیس جمهور

علی اصغر عنابستانی نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در دیدار اخیر خود با رئیس دولت سیزدهم، مراتب گله مندی سبزواری ها از بی توجهی به پروژه راه آهن سبزوار در سفر استانی هیئت دولت را به سید ابراهیم رئیسی اعلام کرد. رئیس قوه مجریه بلافاصله به مرتضوی معاون اجرایی دولت و معاون سازمان برنامه و بودجه که در این جلسه حضور داشت، دستور داد که مراتب مجدد بررسی و اصلاح و گزارش آن به وی ارائه شود. پس از انعکاس انتقادها، خوشبختانه آرزوی دیرینه مردم دیار سربداران محقق و پروژه راه آهن به فهرست پروژه های سفر استانی هیئت دولت به خراسان رضوی افزوده شد. 

قرارگرفتن راه آهن در مصوبات سفر رئیس جمهور

معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری ویژه سبزوار در پاسخ به پیگیری های  خراسان رضوی  گفت: در روزهای اخیر نشستی با پیمانکاران پروژه راه آهن سبزوار در بخش های زیرسازی و ایستگاه برگزار شد تا با دستور رئیس جمهور مساعدت هایی برای تکمیل پروژه انجام شود. مرتضی رهنما فر با اشاره به این که فرماندار ویژه شهرستان سبزوار نیز در این خصوص جلساتی با استاندار خراسان رضوی و معاون عمرانی استانداری برگزار کرد تا برای تامین اعتبار و پرداخت مطالبات پیمانکاران پروژه راه آهن تدبیری اندیشیده شود، افزود: پرداخت نشدن مطالبات پیمانکاران پروژه سبب جمع آوری تجهیزات و خالی شدن اتاق نظارت پیمانکاران در محل پروژه شده بود و حتی به دنبال اجرای ماده ۴۸ (فسخ قرارداد) بودند که ضرر بزرگی برای سبزوار تلقی می شد اما با پیگیری فرماندار و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی تلاش شد این اتفاق ناگوار رخ ندهد. وی ادامه داد: به دنبال این هستیم که با تزریق اعتبار، پیمانکاران به پروژه راه آهن باز گردند و از ادامه تعطیلی روند تکمیل پروژه جلوگیری شود. معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری ویژه سبزوار در باره قرارگرفتن راه آهن در فهرست پروژه های سفر هیئت دولت به استان، گفت: این پروژه در مصوبات سفر ریاست جمهوری به خراسان رضوی قرار نداشت اما با پیگیری نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس جمهور، پروژه به مصوبات سفر افزوده شد. رهنمافر درباره وضعیت پروژه در بخش های زیرسازی و ایستگاه، تصریح کرد: پروژه از سال ۱۳۹۹ پیشرفتی نداشته و در حد ۹۰ درصد زیرسازی و ۱۷ درصد ساخت ایستگاه باقی مانده است.

تاکید بر تخصیص اعتبار به راه آهن

علی اصغرعنابستانی نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان این که کم لطفی به این پروژه  را با تلاش و پیگیری جبران می کنیم، اظهارکرد: اهمیت نهایی شدن احداث پروژه راه آهن سبزوار و تخصیص اعتبار برای آن را بارها به رئیس جمهور اطلاع  دادیم  و با پیگیری های انجام شده این مهم با ابلاغ دستور آقای رئیسی در فهرست پروژه های سفر استانی وی قرار گرفته است. وی با اشاره به این که متاسفانه نگاه بودجه‌ بندی کشور بر مبنای نگاه های مرکز محور است، افزود: برای ارتقای سبزوار باید زیرساخت های کافی و لازم را داشته باشیم . نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با اعلام جمعیت حدود ٢٧٠ هزار نفری حوزه انتخابیه سبزوار، لزوم توجه ویژه هیئت دولت به ظرفیت ها و مطالبات مردم این حوزه انتخابیه را بیش از پیش خواستار شد.

پروژه راه آهن کلید توسعه منطقه 

بهروز محبی دیگر نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی گفت: پروژه راه آهن  زیرساخت اساسی توسعه و کلید توسعه اقتصادی منطقه است که از تمامی ابزارهای لازم برای تکمیل آن استفاده می کنیم. وی با تاکید بر این که حیات و ممات شهرستان سبزوار متصل به پروژه راه آهن است و تکمیل این طرح اولویت حوزه انتخابیه محسوب می شود، افزود: نگاه تمامی سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری و احداث کارخانجات و واحدهای صنعتی در منطقه سبزوار معطوف به راه آهن است.نماینده مردم شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد در مجلس  با بیان این که شرکت ساخت و توسعه راه‌آهن باید نگاه ویژه ای به تکمیل طرح راه آهن سبزوار داشته باشد و آن را از ابعاد مختلف بررسی کند، تصریح کرد:کمیسیون تلفیق و برنامه و بودجه نامه ویژه ای برای تخصیص اعتبار زده است و از طرفی امسال ۹۰۰ میلیارد ریال برای طرح راه آهن سبزوار بودجه اختصاص یافت که برای سال آینده هم بیش از هزار میلیارد ریال اعتبار اختصاص می یابد. محبی  یادآور شد: طرح راه آهن یکی از مطالبات جدی مردم این شهرستان است که تامین اعتبار مورد نیاز این پروژه از محل ماده ۵۶ نیز در حال پیگیری است. میزان اعتبار سفر هیئت دولت به خراسان رضوی درخصوص پروژه راه آهن سبزوار هنوز اعلام نشده است اما با تزریق اعتبار و پرداخت مطالبات پیمانکاران، پروژه از تعطیلی نجات می یابد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.