کد مطلب: 23233
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=23233

تعلل در احیای بافت فرسوده کوی گلستان سبزوار؛ همتی برای نوسازی دیده نمی‌شود

تسنیم

کوی گلستان سبزوار محله‌ای در مرکز شهر با سکونت حدود ۴ هزار نفر است که به دلیل وجود خانه‌های فرسوده و نبود برخی از امکانات شهری به محله‌ای محروم تبدیل شده است.

کوی گلستان سبزوار محله‌ای در مرکز شهر با سکونت حدود ۴ هزار نفر است که به دلیل وجود خانه‌های فرسوده و نبود برخی از امکانات شهری به محله‌ای محروم تبدیل شده است.

«خراطی و آهنگری» مشاغل اصلی اهالی خونگرم این محله است که به دلیل عدم استقبال مردم و بی‌توجهی مسئولان بخش زیادی از این واحدها تعطیل شده است. بافت فرسوده و قدیمی این محله سبب خطر برای اهالی و ساکنان است که در همین راستا مردم خواستار مرمت و نوسازی خانه‌های خود هستند.

شهرداری در این منطقه اعلام کرده با توجه به طرح تفضیلی باید اقدام شود اما میراث فرهنگی مخالف این طرح است و اجازه این کار را به شهرداری نمی‌دهد. طرح نهایی برای اقدام را میراث باید تهیه کند اما تاکنون در این امر بسیار تعلل شده که نارضایتی اهالی را به همراه داشته است؛ این معطلی در تهیه طرح و اقدام در کوی گلستان نارضایتی اهالی، مسئولان و فرماندار سبزوار را به همراه داشته است.

فرماندار سبزوار چندی پیش در نشست خبری با اصحاب رسانه با تأکید به اینکه کوی گلستان ویترین شهر سبزوار است اعلام کرد با توجه به رویکرد و معطلی میراث فرهنگی این محله قدیمی و تاریخی در شهرستان تخریب می‌شود. کوی گلستان ظرفیت ویژه در شهرستان است که باید با همکاری مسئولان استانی، شهری و محلی محرومیت ساکنان این منطقه برطرف شود.

نماینده محله گلستان سبزوار گفت: از سال ۱۳۸۶ پیگیر مشکلات محله هستیم اما متأسفانه تاکنون هیچ مسئول و نهادی پاسخ و کار رضایت بخشی برای ما انجام نداده‌اند.

حسن سیمایی با تأکید به اینکه بافت کوی گلستان ۱۰۰ درصد فرسوده است، افزود: با یک زلزله ۲ ریشتری این محله تخریب می‌شود و ۵ هزار جمعیت ساکن در محله زیر آوار می‌مانند.

وی بااینکه اهالی این محله به شغل خراطی و آهنگری مشغول هستند ادامه داد: از ۱۲ واحد آهنگری و ۱۵۰ واحد خراطی، ۱۰۰ واحد خراطی غیرفعال و تعطیل هستند.

وی معتقد است اهالی این منطقه به علت اینکه در بن‌بست قرار گرفته، کسب‌وکار درستی ندارند و بیشتر مغازه‌ها تعطیل است.

سیمایی با تأکید به اینکه مسئولان ما را از مردم شهر جدا کرده‌اند، تصریح کرد: اگر بازار ما را به بازار سرپوش متصل کنند کسب‌وکار ما رونق می‌یابد. واحدهای خراطی مشغول به کار محصولات خود را به مشهد و تهران ارسال می‌کنند زیرا گردشگر و مردم شهرستان را به محله نمی‌آورند و رفت‌وآمد کم است.

وی با اشاره به نبود مکان ورزشی در کوی گلستان اظهار داشت: شهرداری فضای سبزی را که داشتیم به مخابرات اجاره داده؛ همچنین این محله با جمعیت 5 هزارنفری از خانه بهداشت محروم است.

نماینده کوی گلستان گفت: فاضلاب‌هایی که اجرا شده اصلاً جوابگو نیست و هر چند ماه فاضلاب‌ها بالا می‌زند. اهالی محله گلستان آماده همکاری با مسئولان هستند تا برای محله کاری انجام شود.

سیمایی با اشاره به گفته مسئولان میراث فرهنگی مبنی بر اهمیت بافت تاریخی و گردشگری این کوی تأکید کرد: سؤال ما این است که آیا گردشگری در اینجا مهم‌تر است یا جان ۵ هزار انسان؟ مهندسین ۷ شهر که به اینجا آمدند گفتند این بافت باید تخریب و دوباره ساخته شود ما نیز موافقت داریم اما شهرداری می‌گوید خودمان باید بسازیم اما ساکنان محله بودجه ساخت ندارند و شهرداری باید به اهالی برای ساخت‌وساز کمک کند.

وی افزود: حتی اگر ساخت‌وساز انجام شود ولی بازار به بازار سرپوش اتصال داده نشود، چون مردم استقبالی نمی‌کنند وضعیت تغییری نمی‌کند.

سیمایی با بیان اینکه تردد خودروهای امدادی بسیار سخت است و فقط در راسته بازار اصلی تردد می‌کنند، گفت: دو سال قبل خانمی با آتش گرفتن منزل در شعله‌های آتش سوخت و جان سپرد. چندین بار از شهرداری و سازمان آتش‌نشانی درخواست کردیم که چند شیر اصلی در کوچه‌ها قرار دهند که هیچ کاری تاکنون انجام نداده‌اند.

وی عنوان کرد: کوی گلستان مرکز و قلب سبزوار است و از مسئولان کشوری و استانی درخواست داریم به این منطقه توجه ویژه داشته باشند تا فاجعه‌ای مانند بم کرمان ایجاد نشود.

  • عدم امکان تردد خودروهای آتش‌نشانی در بافت

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سبزوار گفت: با توجه به اینکه سالانه شاهد حوادث زیادی به‌ویژه آب افتادگی در کوی گلستان هستیم این منطقه مدنظر سازمان آتش‌نشانی است.

مهدی احمدی‌راد با بیان اینکه در ۶ ماهه ابتدایی سال ۶ مورد آب افتادگی در این محله گزارش شده خاطرنشان کرد: خودروهای آتش‌نشانی در بافت گلستان امکان تردد ندارند و فقط در معبر اصلی رفت‌وآمد دارند، در همین راستا کوچه‌ها را با شلنگ تحت پوشش قرار می‌دهیم.

وی با اشاره به نصب شیر هیدرات نیز اظهار کرد: شیر هیدرات آتش‌نشانی علی‌رغم اینکه تصور این است که در مکان مستعد خطر ایجاد شود این‌گونه نیست؛ این شیرها فقط برای آبگیری خودروهای آتش‌نشانی است که در این راستا دو شیر در ۴ راه بیهق و میدان اسرا که در اطراف کوی گلستان است داریم ولی در خود بافت این شیرها نباید نصب شود.

  • بررسی علمی مشکلات کوی گلستان

رئیس شورای شهرستان سبزوار گفت: مشکلات کوی گلستان و دیگر محلات شهر سبزوار باید به‌صورت علمی بررسی و پیگیری شود.

علی‌اکبر فروغی با بیان اینکه نباید هرکسی در زمینه کوی گلستان نظری بدهد زیرا نظرات سلیقه‌ای نمی‌تواند برای این محله کارساز و مؤثر باشد، افزود: مطالعات علمی کوی گلستان از سوی دانشگاه حکیم سبزواری در دست انجام است و پس از بررسی‌های علمی برای اجرایی شدن باید به مدیران شهری منتقل شود.

وی با بیان اینکه در مورد کوی گلستان سبزوار باید نگاهی گردشگری و حفظ پتانسیل‌های میراث فرهنگی داشته باشیم اظهار کرد: درنهایت باید به‌صورت کارشناسی و علمی از لحاظ تاریخی، میراث فرهنگی و تاریخی تصمیم‌گیری کنیم.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی فرمانداری سبزوار با بیان اینکه تاکنون سه نامه در زمینه شرح خدمات در کوی گلستان به اداره کل میراث فرهنگی استان زده شده گفت: میراث فرهنگی باید برنامه‌های خود را برای کوی گلستان اعلام کند.

اسماعیل نصرآبادی افزود: در این راستا سه جلسه با حضور مسئولان میراث فرهنگی شهرستان برگزار شد که مدعی بودند که باید مطالعات در این منطقه انجام شود.

وی اظهار کرد: در همین زمینه پنج جلسه با دانشگاه حکیم سبزواری برای انجام مطالعات برگزار کردیم که در نهایت این دانشگاه شرح خدمات را آماده کرد و در حال حاضر منتظر هستیم تا اداره کل در این زمینه نظرش را اعلام کند تا مشخص شود و بدانیم چه اقدامی باید در این منطقه انجام دهیم؛ اداره میراث به‌عنوان متولی باید شرح خدمات و مطالعات را قبول کند و قرارداد منعقد کند.

نصرآبادی با بیان اینکه در شرح خدمات ذکر شده بخشی از کار که اضطراری است سریع‌تر انجام شود، تصریح کرد: دانشگاه حکیم سبزواری قبول کرده که تا دو سال اگر برای پروانه کسب از اهالی فردی اقدام کرد، نقشه‌ها را رایگان تهیه و به کمیته فنی استان ارسال شود.

  • مخالفت اداره کل میراث فرهنگی با تخریب و بازسازی کوی گلستان

معاون شهرسازی و معماری شهرداری سبزوار گفت: در طرح تفضیلی شهرستان سبزوار طرح تخریب معابر کوی گلستان پیش‌بینی شده زیرا خیابان‌ها و معابر ۱۲ متری، ۱۰ متری و هشت متری دارد.

مرتضی احمدی با بیان اینکه طرح شهرداری سبزوار در زمینه کوی گلستان تخریب و بازسازی است، افزود: برای بازگشایی کوچه‌ها، بنا باید تخریب شود و در نقشه طرح تفضیلی این‌گونه پیش‌بینی شده اما میراث فرهنگی اعلام کرده که به ‌دلیل اهمیت خاص کوی گلستان امکان تخریب و بازسازی در این محله وجود ندارد.

وی ادامه داد: میراث فرهنگی در زمینه کوی گلستان به دنبال ارائه طرح مرمت و نوسازی است و در طرح میراث فرهنگی کوچه‌های کم‌عرض تخریب نمی‌شود و اجازه تعریض وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا تاکنون طرح میراث فرهنگی در زمینه کوی گلستان ابلاغ شده است؟ گفت: میراث فرهنگی در یک سال گذشته قرارداد را منعقد کرده ولی تاکنون این طرح را به شهرداری سبزوار ابلاغ نکرده و تا زمانی که طرح ابلاغ نشود، براساس طرح تفصیلی در این محله اقدام می‌کنیم.

احمدی با تأکید به اینکه متأسفانه ساکنان کوی گلستان به دلیل ارائه نشدن طرح میراث فرهنگی در بلاتکلیفی به سر می‌برند اظهار داشت: در طرح میراث فرهنگی ساکنان این محله برای ارائه خدمات مانند اورژانس و آتش‌نشانی با مشکل روبه‌رو می‌شوند و مسئولان میراث فرهنگی باید نسبت به این موضوع توجه داشته باشند.

  • اجرای طرح شهرداری غیرممکن است

سرپرست پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار نیز گفت: اهالی کوی گلستان فرهنگی خاص دارند که باید همگی در کنار یکدیگر زندگی کنند و اگر ساکنان این محله در سطح شهر پخش شوند، فرهنگ آن‌ها با دیگر شهروندان سازگاری ندارد.

محسن برآبادی با بیان اینکه با توجه به طرح شهرداری سبزوار برای کوی گلستان، این طرح تعداد زیادی از ساکنان این محله را در سطح شهر پخش می‌کرد، افزود: طرح شهرداری سبزوار برای ساماندهی کوی گلستان قابلیت اجرایی ندارد و میراث فرهنگی با اجرای این طرح مخالفت کرده است.

وی ادامه داد: اجرای طرح بازسازی و بازآفرینی شهرداری سبزوار، کل محله کوی گلستان را با خاک یکسان می‌کرد و به ساختمان‌ها و مجتمع‌های تجاری و مسکونی تبدیل می‌کرد اما کوی گلستان باید با همان فرهنگ فعلی و آداب‌ورسوم حفظ و بهسازی شود.

سرپرست پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار با تأکید به اینکه کوی گلستان یکی از قابلیت‌های ویژه گردشگری در سبزوار است، خاطرنشان کرد: میراث فرهنگی برای ساماندهی کوی گلستان طرحی در دستور کار قرار داده و هم‌اکنون در حال انجام مطالعات است. با این مطالعات مشخص می‌شود که ما چقدر حق مداخله در این محله را داریم.

وی در زمینه آخرین وضعیت این محله گفت: در جلساتی که برگزار شد مقرر شد دانشگاه حکیم سبزواری طرح راهبردی برون‌رفت از مشکلات کوی گلستان را تهیه کند که دانشگاه این  شرح خدمات را  تهیه کرده است و طرح به شورای فنی استان ارسال شده است.

برآبادی تصریح کرد: همچنین قرار شد شهرداری ابنیه خطرآفرین را مشخص و به دانشگاه حکیم معرفی کند تا دانشگاه با همکاری پایگاه میراث فرهنگی نسبت به تهیه طرح استحکام‌بخشی آن‌ها اقدام کند اما هنوز شهرداری بنایی را معرفی نکرده است.

عضویت در کانال تلگرام سبزواریان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme