کد مطلب: 19953
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=19953

ثبت بیش از ۲۱۰ قلم اشیا تاریخی صنعت نفت در موزه سبزوار

شرکنت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران

موزه نفت سبزوار، از نخستین موزه های صنعت نفت بوده که بیش از ۲۱۰ قلم شیء تاریخی در موزه نفت سبزوار نگهداری و برای عموم به نمایش گذاشته شده است.

این موزه به همت کارکنان شرکت پخش فرآورده های نفتی این منطقه، در سال‌های میانی دهه ۱۳۸۰ در این شهرستان راه اندازی شد.
برپایه این گزارش، مرکزیت سبزوار در امر ذخیره سازی و پخش فرآورده های نفتی در بخش‌های وسیعی از شمال شرق کشور از جمله دلایل شکل گیری این موزه بوده است و در موزه نفت سبزوار، بیش از ۲۱۰ قلم شی شناسایی، ثبت و کدگذاری شده است که از جمله آنها می توان به لوازم ابزار دقیق، لوازم آزمایشگاهی، آتش نشانی، پالایشگاهی، پمپ های روغن و بنزین، ولو، موتورهای دیزلی و انواع پیمانه اشاره کرد.
گفتنی است، زمین این موزه در سال ۱۳۱۸ تحت عنوان جایگاه پخش بنزین و فرآورده های نفتی در شهر سبزوار توسط شرکت نفت انگلیس و ایران خریداری و راه اندازی شد. در ابتدا تحت عنوان ساختمان شرکت ملی نفت انگلیس و ایران شناخته می شد که پس از ملی شدن صنعت نفت در سال ۱۳۲۹ به ساختمان شرکت ملی نفت ایران تغییر نام داد.
در حال حاضر نیز عنوان اولین موزه صنعت نفت در ایران را به خود اختصاص و باتوجه به همکاری خوب منطقه با سازمان‌ها و ادارات سطح شهرستان خصوصاً سازمان‌های آموزشی و پژوهشی، این مجموعه در ایام سال و به صورت رایگان میزبان دانشجویان، دانش آموزان و مردم علاقمند می باشد.

عضویت در کانال تلگرام سبزواریان
theme