کد مطلب: 18727
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=18727

حتی در فضای ملتهب انقلاب «چند صدایی» وجود داشت

روزنامه آرمان

محسن هاشمی در مراسم رونمایی از اسناد شورای انقلاب که صورت جلسات شورا در قالب دفاتری که توسط دکتر شیبانی، دبیر شورای انقلاب تنظیم و نگارش شده و در کتابخانه آیت‌ا… هاشمی نگهداری می‌شد، به مولفه‌های مورد نیاز کشور در مقطع کنونی اشاره کرد که عدم حذف نیروهای دلسوز به‌واسطه تک‌صدایی و انحصارطلبی بود.

هاشمی اظهار داشت: ابتدا فرارسیدن دهه فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی می‌دارم. امروز پس از رحلت آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی و تبدیل منزل ایشان به خانه-موزه، تصمیم گرفتیم این مجموعه منحصربه‌فرد را به مرکز اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی جهت مرمت، نگهداری و استفاده محققان و پژوهشگران تحویل بدهیم و طی چندماه گذشته، ترمیم و اسکن و آماده سازی این دفاتر توسط همکاران سرکار خانم بروجردی در مرکز اسناد انجام شده وامروز رسما از این دفاتر رونمایی می‌شود.
محسن هاشمی افزود: شورای انقلاب از ۲۲دیماه سال ۱۳۵۷ یعنی یک ماه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با فرمان امام خمینی تشکیل شد و در ۲۹تیرماه ۱۳۵۹ و پس از تشکیل نخستین دوره مجلس شورای اسلامی به کار خود خاتمه داد، یعنی کمتر از ۲۰ماه عمر شورای انقلاب بوده است، اعضای هسته اولیه این شورا، شهیدان مطهری، بهشتی و باهنر، آیت‌ا… موسوی اردبیلی و آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی بودند که توسط امام منصوب گردیدند و این جمع با حضور چهره‌هایی نظیر آیت‌ا… طالقانی، آیت‌ا… خامنه‌ای، آیت‌ا… مهدوی کنی و بسیاری از شخصیت‌های دیگر تکمیل گردید. وی درباره اقدامات این شورا توضیح داد: نخستین اقدام مهم شورای انقلاب پیشنهاد مهندس بازرگان به‌عنوان رئیس دولت موقت به امام بود که حکم امام خمینی برای نخست وزیری ایشان را آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی به نمایندگی از شورای انقلاب قرائت وابلاغ کردند، پس از استعفای دولت موقت در آبان ماه ۱۳۵۸، با توصیه امام خمینی، مهندس بازرگان و برخی از چهره‌های دولت موقت به‌عنوان شخصیت حقیقی به شورای انقلاب افزوده شدند و برخی از اعضای شورای انقلاب تا تشکیل دولت، متصدی مسئولیت‌های اجرایی شدند، بنابراین شورای انقلاب در مقطعی نقش پارلمان و در مقطعی هم نقش نهاد تقنین وهم نهاد اجرایی جمهوری اسلامی را ایفا کرده است.
وی افزود:‌ دکتر شیبانی، در دوران پیروزی انقلاب، در دیدارهایی با آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی، خواستار تشکیل شورایی برای مدیریت کشور شده بود و با توجه به اینکه شورای انقلاب آن زمان مخفی بود، آیت‌ا… هاشمی، دکتر شیبانی را دعوت کرد تا در زمان تشکیل شورای انقلاب در منزل ایشان، حضور داشته باشد و از آن زمان، دکتر شیبانی به‌عنوان دبیر شورای انقلاب، صورتجلسات ومتن مصوبات را تقریر می‌کرد که حاصل آن اسناد حاضر است. البته بخشی از این اسناد به‌صورت پراکنده پیش از این منتشر شده است اما به‌صورت جامع در دسترس علاقه‌مندان تاکنون قرار داشته است.
هاشمی اظهار داشت: شورای انقلاب وظیفه خطیری را برعهده داشت وبه همین جهت، مسئولان آن مورد ترور گروهک‌های انحرافی قرار گرفتند و سه ترور سپهبد قرنی، شهید مطهری و آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی توسط گروهک فرقان به‌ فاصله حدود یکماه در بهار ۱۳۵۸، عملا شورای انقلاب را هدف قرار داده بود. وی ادامه داد: اصل تشکیل شورای انقلاب نشان می‌دهد که روح مردم‌سالاری و قانونمندی حتی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در انقلابیون و امام خمینی وجود داشته است و وجود سلایق و تفکرات مختلف در شورای انقلاب که از علمای حوزه‌های علمیه، مدیران اجرایی، چهره‌های سیاسی و دانشگاهی، نهضت آزادی و بنی‌صدر تا روشنفکرانی نظیر دکتر پیمان را شامل می‌شود، نشان از چندصدایی در فضای ملتهب ابتدای انقلاب بوده است که کمتر شاهد چنین توجهی به تقنین، چند صدایی و خردجمعی در انقلاب‌های جهان بوده‌ایم.

نیاز امروز

رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد: ‌نیاز امروز ما نیز بهره‌گیری از همه تفکرات داخل کشور و نیروهای علاقه‌مند به انقلاب و نظام است و با وجود تهدیدات و فشارهای قدرت‌های سلطه‌گر و یکجانبه‌گرای جهانی، ما با اتکا به همه نیروها وامکانات کشور نیز مسیر دشواری را پیش رو داریم و نباید با تکصدایی و انحصار انقلاب را از نیروهای دلسوز وعلاقه‌مند محروم کنیم.

عضویت در کانال تلگرام سبزواریان
theme