کد خبر : 21225
دیدگاه‌ها برای خودنمایی به قیمت جان بسته هستند
تاریخ انتشار : چهارشنبه 2 مرداد 1398 - 8:34
-

خودنمایی به قیمت جان

ایرنا حرکات نمایشی موتورسواران در معابر شهر سبزوار معضلی است که علاوه بر بروز برخی آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی برای مردم موجب بروز حوادث ناگواری برای راکبان آن‌ها نیز می‌شود. به گفته کارشناسان پلیس کشور، موتورسیکلت در حدود ۵۰ درصد از تصادفات شهری نقش اساسی دارد که این درصد با انجام حرکات نمایشی و خطرساز

ایرنا

حرکات نمایشی موتورسواران در معابر شهر سبزوار معضلی است که علاوه بر بروز برخی آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی برای مردم موجب بروز حوادث ناگواری برای راکبان آن‌ها نیز می‌شود.

به گفته کارشناسان پلیس کشور، موتورسیکلت در حدود ۵۰ درصد از تصادفات شهری نقش اساسی دارد که این درصد با انجام حرکات نمایشی و خطرساز از سوی راکبان آن‌ها تا ۶۰ درصد نیز افزایش می‌یابد.

البته این آمار در فصل تابستان و هم‌زمان با آغاز اوقات فراغت نوجوانان و جوانان به اوج خود می‌رسد به‌طوری‌که بنا بر آمار پزشکی قانونی کشور بخش قابل‌توجهی از تلفات حوادث رانندگی در این بازه زمانی مختص راکبان موتورسیکلت‌هایی است که بیش از دو سوم آن‌ها کمتر از ۳۵ سال سن دارند.

  • راکبان بی‌احتیاط زنگ خطر را در سبزوار به صدا درآورده‌اند

در چند سال اخیر معضل حرکات نمایشی موتورسواران در سطح خیابان‌ها، معابر و پارک‌های شهر سبزوار به حدی گسترش یافته است که این موضوع دیگر از یک تفریح ساده به تهدیدی برای سلامت جان مردم و راکبان موتورسیکلت‌ها تبدیل شده است.

یک شهروند سبزواری گفت: مدتی است استفاده نادرست از موتورسیکلت در سطح شهر سبزوار افزایش یافته و راکبان آن‌ها با سرعت زیاد، لایی کشیدن بین خودروها، عبور از چراغ قرمزها و حرکت در مسیر پیاده‌رو موجب ایجاد خطرات برای مردم به‌ویژه کودکان و سالمندان شده‌اند.

اصغر نظری افزود: علاوه بر آن تعدادی از موتورسواران سبزواری آخر هفته‌ها برای اجرای حرکات نمایشی در خیابان‌های پهن نیمه‌کاره شهر گِرد هم می‌آیند و با انجام رفتارهای پرخطر موجب سلب آسایش شهروندان می‌شوند.

وی ادامه داد: این نوع رفتارهای هنجارشکنانه موتورسواران و بی‌توجهی آن‌ها به قوانین راهنمایی و رانندگی در خیابان‌های حاشیه‌ای شهر سبزوار دیگر از سوی شهروندان قابل‌تحمل نیست و به رسیدگی مسئولان نیاز دارد.

نظری اضافه کرد: به‌عنوان‌مثال راهنمایی و رانندگی به‌عنوان یکی از متولیان امر، باید با موتورسواران متخلف که قوانین و مقررات را رعایت نمی‌کنند و با حرکات نمایشی خطرناک جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازند برخورد جدی‌تری داشته باشد.

یکی از جوانان موتورسوار که خود قربانی حرکات نمایشی با موتورسیکلت است گفت: رقابتی بودن حرکات نمایشی بین جوانان موتورسوار، موجب شده است که آسیب دیدگان فعالان این عرصه زیاد شود.

حسین قیامی در خصوص حادثه‌ای که برایش رخ داده است افزود: با دوستان دوره تحصیل دبیرستانم در قالب گروه‌های چند نفره به بزرگراه‌های حاشیه شهر می‌رفتیم و بدون آشنایی و آموزش مبادرت به انجام حرکات پرخطر می‌کردیم. حرکاتی که برای ما پراسترس و برای تماشاچیان نمایشی بود.

وی که جوانی ۲۱ ساله است ادامه داد: سال گذشته در یکی از حرکات نمایشی به حالت ایستاده روی موتور در حال حرکت قرار گرفتم که در یک لحظه با از دست دادن تعادل به زمین خوردم و برای چند روز به کما رفتم.

قیامی گفت: علاوه بر هزینه‌ها و دردهای زیادی که در این مدت بر من وارد شد به دلیل آسیب‌های فراوان جسمی کار خود را هم از دست دادم.

  • به ازای هر دو نفر یک موتورسیکلت در سبزوار وجود دارد

یک کارشناس راهنمایی و رانندگی نیز گفت: در حال حاضر حدود ۱۲۰ هزار دستگاه موتورسیکلت در سبزوار وجود دارد که این تعداد معادل نیمی از جمعیت این شهرستان است.

سعید متین با انتقاد از افزایش روزافزون تعداد این وسیله نقلیه افزود: عامل ۷۰ درصد تصادفات درون‌شهری سبزوار موتورسواران هستند که بیشتر این حوادث توسط راکبانی رخ می‌دهد که مبادرت به حرکات نمایشی در سطح شهر می‌کنند.

وی برنامه‌های آموزشی، طرح‌های تشویقی و فرهنگ‌سازی را از مهم‌ترین راهکارهای کاهش حوادث موتورسواران دانست و اضافه کرد: تاکنون اقدامات کافی و عملی برای انجام این امور صورت نگرفته است.

رئیس پیشین اداره راهنمایی و رانندگی سبزوار گفت: در واقع موتورسیکلت وسیله‌ای است جهت سرعت دهی به کار روزانه و حل ترافیک شهری اما برخی با تک‌چرخ زدن، حرکات مارپیچ و ایجاد صداهای ناهنجار با این وسیله نقلیه تنها به دنبال ایجاد لحظات به ظاهر خوش برای خود هستند.

متین افزود: تمامی موتورسوارانی که اقدام به حرکات نمایشی می‌کنند به دلیل غرور کاذبی که دارند از هیچ‌گونه لوازم ایمنی استفاده نمی‌کنند که این امر میزان صدمات در هنگام بروز حادثه را افزایش می‌دهد.

  • دو سوم عملیات اورژانس سبزوار مربوط به تصادفات موتور است

مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی سبزوار هم گفت: از شش هزار رو ۴۴۳ مأموریت درون‌شهری اورژانس سبزوار در سال گذشته حدود ۶۹ درصد آن مربوط به موتورسیکلت‌سواران بوده است.

دکتر عباس کافی افزود: پارسال در این تعداد مأموریت ۹ هزار و ۲۰۰ مصدوم درون‌شهری داشتیم که ۷۰ درصد آن مصدومان، راکبان موتورسیکلت‌سوار بودند.

وی با اشاره به اینکه بیشتر مصدومان شهری موتورسوارانی هستتد که به‌نوعی با تصادف با اتومبیل، عابران پیاده، یا واژگونی وسیله خود صدمه دیده‌اند ادامه داد: سال گذشته تعداد فوتی راکبان موتور در سطح شهر سبزوار و روستاهای اطراف هفت تن بود و همچنین سن جامعه آماری موتورسیکلت‌سواران سبزواری که دچار صدمات شده‌اند نیز بین ۱۸ تا ۲۹ سال است.

  • افراد پرخطر آینده‌نگر نیستند

یک پژوهشگر حوزه جامعه‌شناسی هم با اشاره به اینکه حرکات نمایشی و پرخطر موتورسواران برای همه ما صحنه‌های آشنایی است گفت: نوجوانان در سنینی قرار دارند که با دست زدن به این کارهای پرخطر میل به تنوع‌طلبی و دیده شدن دارند و این صحنه‌ها و شیوه خاص موتورسواری برای آن‌ها طبیعی جلوه می‌کند.

مهران صولتی افزود: بیشتر این نوجوانان در مناطق حاشیه شهر زندگی می‌کنند که فرآیندهای حاشیه‌نشینی، نابرابری، تبعیض و فقر گسترده سبب شده نگران آینده خود نباشند و این اقدام ناهنجار آن‌ها به‌نوعی ابراز قدرت و مقاومت در قبال ساختارهای جامعه است چون آن‌ها نه در رسانه چهره‌ای دارند و نه می‌توانند صدای خود را به گوش مسئولان برسانند.

وی اضافه کرد: نمایش حرکات تک‌چرخ موتورسواران در خیابان‌های پرتردد، سلامت شهروندان را به‌طورجدی به مخاطره می‌اندازد و افزایش حجم استرس‌های شهری نیز تهدیدی برای سلامت روان است.

این پژوهشگر حوزه جامعه‌شناسی گفت: حرکات نمایشی موتورسواران از طرفی دیگر الگوی نامناسبی از قانون‌گریزی و هنجارستیزی را به جامعه عرضه می‌کند که برخی نوجوانان دیگر با پیروی از این رفتارها در این مسیر گام برمی‌دارند.

صولتی افزود: یکی از راه‌حل‌های این معضل توسعه فضاهای مناسب و ایجاد پیست‌های موتورسواری با جایگاهی برای تماشاچیان توسط شهرداری سبزوار است که تحقق آن نقش مهمی در تخلیه هیجانات درونی نوجوانان و افزایش امنیت شهر خواهد داشت.

وی اضافه کرد: باید از نیروی انتظامی متوقع باشیم تا سخت‌گیری‌های بیشتری برای نوجوانانی که بدون کسب مهارت لازم و داشتن گواهینامه رانندگی با موتورسیکلت تردد می‌کنند اعمال کند و هیچ عاملی نباید سبب اغماض پلیس در این مسئله شود چون این‌گونه اقدامات تعرض به حقوق سایر شهروندان و به خطر انداختن آرامش روانی آن‌هاست.

صولتی گفت: خانواده نقش اساسی در کاهش بروز حرکات نمایشی پرخطر موتورسواران دارد و والدین باید موتورسواری بدون گواهینامه و بدون مهارت لازم با نرسیدن به سن قانونی را به‌عنوان خط قرمز خود به فرزندانشان اعلام کنند و در برابر فرزندان خود مقاومت کنند و اجازه ندهد سوار این وسیله پرخطر شوند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.