کد مطلب: 17150
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=17150

مصطفی داننده

دم شما گرم آقای امام جمعه

مسئول شدن در ایران گویی حصاری است برای برخی که هر کاری دلشان می‌خواهد انجام دهند. تخلف می‌کنند، یک کارت نشان می‌دهند و تمام.

بعد از تخلف رانندگی از سوی مأمور راهنمایی و رانندگی جریمه می‌شود. حجت‌الاسلام «علی‌اکبر ابراهیمی بشکانی» بعدازاین جریمه، نامه‌ای خطاب به فرمانده انتظامی شهرستان می‌نویسد و از این مأمور تقدیر می‌کند که بدون توجه به جایگاه امام‌جمعه با تخلف او برخورد کرده است. در پایان این نامه هم اظهار امیدواری کرده که «با آگاهی از قانون، از این به بعد هیچ تخلفی برای بنده تکرار نشود».

شنیدن این خبر و دیدن این نامه تعجب‌برانگیز بود. معمولاً عادت نداریم این‌چنین رفتارهایی را از سوی مسئولان ایرانی ببینم نه حتی مسئولان برخی از مردم هم که گاهی درجایی و نهادی آشنایی دارند هم‌چنین رفتاری از خود بروز نمی‌دهند.

مسئول شدن در ایران گویی حصاری است برای برخی که هر کاری دلشان می‌خواهد انجام دهند. تخلف می‌کنند، یک کارت نشان می‌دهند و تمام. تازه برخی از آن‌ها مأموران را تهدید می‌کنند که اگر جریمه‌ام کنی، چنان و بهمان می‌کنیم که بیاوببین.

همین رفتارها باعث شده است تا نامه امام‌جمعه و برخورد محترمانه او با مأمور راهنمایی و رانندگی عجیب به نظر می‌رسد.

برای برخی از ما ایرانی‌ها جریمه نشدن بعد از تخلف یک افتخار بزرگ است. برخی تلاش می‌کنند به لطایف‌الحیلی از زیر جریمه رانندگی فرار کنند. می‌دانند تخلف کرده‌اند اما حاضر نیستند زیر بار عملی که  انجام داده‌اند بروند.

این عده اگر موفق بشوند از زیر بار جریمه فرار کنند یا در صورت جریمه، با یک تماس آن را پاک کنند، این اتفاق را باافتخار برای دیگران تعریف می‌کنند که گویی در یک مسابقه علمی یا ورزشی برنده مدال جهانی شده‌اند.

تا وقتی این رفتارها هست ما نمی‌توانیم شاهد تغییرات مثبت اجتماعی در جامعه ایران باشیم. وقتی برخی از مسئولان ما به خاطر جایگاه خود به دنبال فرار از قانون هستند دیگر چه انتظاری می‌شود از مردم داشت. «الناس علی دین ملوکهم»،  مردم به روش و طریقه حاکمان و پادشاهان خویش زندگی می‌کنند.

در ورودی خطوط اتوبوس‌های بی‌آرتی زده‌شده که این مسیر فقط مختص به اتوبوس‌های تندرو است البته که آمبولانس‌ها و ماشین‌های آتش‌نشانی هم می‌توانند در شرایط اضطرار از آن استفاده کنند اما در اصل ما شاهد هستیم که ماشین‌های مختلفی در این مسیر در حال رفت‌وآمد هستند.

بله، بسیاری از مسئولان از این مسیر برای رفت‌وآمد خود استفاده می‌کنند. مسیری برای دور زدن ترافیک تهران!

برخی گویا خیلی این مسؤولیت را جدی گرفته‌اند و فکر می‌کنند چه خبر شده است و این در صورتی است که تنها فرق آن‌ها با مردم عادی مسؤولیت آن‌هاست.

گاهی تقلید از کشورهای توسعه‌یافته بد نیست. واقعاً رفتار مسئولان کشورهای اروپایی را با رفتار برخی از مسئولان خود مقایسه کنیم. برخی از آن‌ها چنان عادی رفتار می‌کنند که مثلاً انگار نخست‌وزیر یک کشور هستند. در کشور ما اعضای شورای شهر یک شهر کوچک چنان رفتار می‌کند که گویی همه زیردست و رعیت او هستند.

در سال‌های نه‌چندان دور روحانیون از بزرگ و نامی و تا طلبه‌های ساده در میان مردم بودند، مسؤولین هم همین‌طور  و با آن‌ها زندگی می‌کردند بدون اینکه کسی بخواهد میان آن‌ها و مردم فاصله ایجاد کند.

عضویت در کانال تلگرام سبزواریان
theme