کد مطلب: 19324
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=19324

رئیس اداره کمیته امداد سبزوار، گزارش کاری یک سال اخیر خود را ارائه کرد

موسی‌الرضا وثوق

رئیس اداره کمیته امداد سبزوار گفت: در شهرستان سبزوار که شامل بخش مرکزی و بخش روداب است، ۱۱ هزار خانوار و به عبارتی ۲۳ هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد هستند که از این آمار، ۸ هزار خانوار کمک‌معیشت‌بگیر اند؛ یعنی از تمام خدمات کمیته که شامل ۴۷ نوع خدمات است بهره‌مند می‌شوند.

 به گزارش سبزواریان، داورزنی در نشست با اصحاب رسانه اضافه کرد: ۳ هزار خانوار به صورت تک‌خدمتی و چندخدمتی تحت پوشش قرار می‌گیرند؛ مثل پوشش صرف بیماری سرطان برای یک بیمار سرطانی یا کمک صرف در تهیه جهیزیه به یک دختر.

وی تصریح کرد: برای ۷۳۱ خانوار از ابتدای سال، مسکن به مبلغ دو میلیارد ریال اجاره کردیم. برای ۱۲۹ مورد، ودیعه مسکن پرداخت کردیم. ۴۶ باب مسکن شهری و روستایی احداث شده است.

او با اشاره به اینکه در مناطق روستایی سهمیه‌ای مختص کمیته امداد در بنیاد مسکن وجود دارد اضافه کرد: از این طریق وام به مبلغ ۲۵ میلیون تومان با بهره ۳ یا ۴ درصد و با ضمانت زنجیره‌ای مددجویان و کمک ۲۰ تا ۲۵ میلیونی پرداخت می‌شود. معمولا مسکن ۶۰ متری احداث می‌کنیم مگر اینکه خود خانواده توانایی بیشتری داشته باشد.

داورزنی افزود: در مناطق شهری، ۷۰ مورد و در مناطق روستایی ۴۵ مورد تعمیرات مسکن انجام دادیم. در ۱۵ مورد هم به تکمیل ساخت واحد‌های مسکونی که از گذشته در دست احداث بوده‌اند کمک کردیم.

او همچنین گفت: جمع هزینه‌هایی که امسال در زمینه مسکن انجام دادیم ۱۴ میلیارد ریال است. هم‌اکنون ۴۵۰ خانوار در صف احداث خانه شهری هستند. در زمینه تعمیرات با توجه به اینکه اعتبار وجود ندارد دست مان را به سمت خیرین دراز می‌کنیم.

وی افزود: در حوزه اشتغال ۲۱۱۰ طرح جاری داریم و ۱۸۸۵ طرح هم داریم که از نظارت خارج شده اند. در مجموع، ما ۷ میلیارد ریال در حوزه اشتغال پرداخت کردیم. همچنین برای ۴۹۵ نفر کار آموزشی انجام دادیم تا منجر به اشتغال شود که ۵۰ درصد از این جمعیت از تسهیلات اشتغال برخوردار شدند.

وی خاطرنشان کرد: کارفرمایانی که از مددجویان کمیته امداد نیروی کار بگیرند، ما تا ۲ سال حق بیمه شان را پرداخت می‌کنیم.

رئیس اداره کمیته امداد سبزوار همچنین اظهار داشت: در حوزه درمان، ۲۵۹ نوع بیمار خاص و صعب‌العلاج داریم که به این عزیزان خدمات خاص مثل تشک مواج و ویلچر ارائه می‌دهیم. همچنین با ۷۶ مرکز درمانی قرارداد داریم. مراکز بهداشتی، کودکان زیر ۶ سالی که سوءتغذیه دارند را به ما معرفی می‌کنند و به مدت شش ماه سبد پروتئینی به آنها تحویل داده می‌شود. پس از شش ماه دوباره بررسی می‌شود و اگر رفع نشده بود، یک دوره دیگر تمدید می‌شود.

او ادامه داد: در حوزه فرهنگ، به ۱۲۱۹ دانش‌آموز خدمات تحصیلی ارائه می‌کنیم من جمله مشاوره تحصیلی و کلاس‌های تقویتی. ۲۴۱ دانشجو داریم که شهریه دانشگاه به آن‌ها پرداخت می‌شود. همچنین ۶۰ نفر در خوابگاه سجاد ما در توحید شهر ساکن هستند. ما معتقدیم فقر فرهنگی منجر به فقر اقتصادی می‌شود. کل هزینه فرهنگی کمیته امداد در این ۱۱ ماه ۷ میلیارد و‌ ۶۱۲ میلیون ریال بوده است.

داورزنی با بیان اینکه یکی از طرح‌های موفق کمیته امداد، طرح اکرام محسنین بوده در این باره گفت: ۲۸۰ فرزند یتیم تحت حمایت ۱۰۶۸ نفر قرار گرفته‌اند که به صورت نقد و کالا از اول سال ۸ میلیارد و ۶۱۹ میلیون ریال از ابتدای سال کمک کردند. همچنین در طرح محسنین، ۲۲۰ نفر از کسانی که پدر دارند اما پدرشان مریض است یا از کار افتاده یا دچار مشکل است، مورد حمایت ۳۳۶ نفر قرار گرفته‌اند و برای ۱۹۰۰ نفر دیگر هم دنبال حامی هستیم و از شما کمک می‌خواهیم. ۶۰ درصد حامیان ما از شهرهای دیگر هستند.

وی ادامه داد: از اول سال نزدیک ۲۷۰ مورد پرداخت جهیزیه داشته‌ایم. مبلغ کمک هزینه جهیزیه الان تقریبا ۳ میلیون تومان و کمک هزینه هدیه به نوداماد ها یک میلیون تومان شده است. در مجموع برای جهیزیه از ابتدای سال ۹ میلیارد ریال هزینه و کمک‌هزینه داده شده است.

وی خاطرنشان کرد: صف وام کارگشایی مان برای اولین بار به صفر رسیده است.

رئیس اداره کمیته امداد سبزوار تأکید کرد: زکات جمع‌آوری شده در هر منطقه، در همان منطقه هزینه می‌شود. درآمدهای ما هرگز به شهرستان‌های دیگر نمی‌رود و همان جا هزینه می‌شود که جمع‌آوری شده است. مگر زمانی که مثلاً روی صندوق‌هایی می‌نویسیم کمک به فلسطین و مردم آگاهانه کمک می‌کنند و ما هم به فلسطین می‌فرستیم.

او اضافه کرد: از درآمد حاصل از صندوق‌های ما، ۲۵ درصد برای کمک‌های موردی، ۱۰ درصد برای جهیزیه، ۵ درصد کمک هزینه تحصیلی، ۱۰ درصد کمک هزینه‌های درمانی، ۳۰ درصد تامین مسکن، ۱۰ درصد برگزاری کلاس‌های آموزش خانواده‌ و ۱۰ درصد برای پرداخت هزینه‌های نیازمندان صرف شده است.

وی همچنین گفت: حقوق کارمندان کمیته به هیچ عنوان از محل درآمدهای صندوق‌ها پرداخت نمی‌شود بلکه مانند همه کارمندان دولت از وزارت اقتصاد و امور دارایی دریافت حقوق دارند.

داورزنی اضافه کرد: از ۱۴ اسفند، درخواست ۱۰ مورد از خدمات ما به صورت اینترنتی امکان‌پذیر خواهد بود؛ تعمیرات و بازسازی مسکن، انشعابات، تسهیلات شهرداری‌ها، پوشش خدمات دانش‌آموزی و دانشجویی، جهیزیه نوعروسان و ازدواج مجدد بانوان، کمک هزینه هدیه داماد ها، خدمات نظام‌وظیفه‌، و تسهیلات بازگشت به روستا.

رئیس اداره کمیته امداد سبزوار در پاسخ به خبرنگار سبزواریان درباره تهدید برخی از افراد تحت پوشش کمیته امداد طی ایام انتخابات، اظهار داشت: قبلاً بعضی از همکاران ما در انتخابات کمابیش این کار را کرده بودند و سازمان جلوگیری کرد.

وی افزود: از زمانیکه آقای فتاح سکان کمیته امداد را به دست گرفت، به هیچ عنوان هیچکس حق ندارد کسی را تهدید کند یا به رأی دادن به یک نفر تشویق کند. برای اولین بار ۲۲ نفر از مدیران کمیته امداد به دلیل همین دخالت‌ها در زمان آقای فتاح اخراج شدند. ما به هیچ عنوان به سیاست کاری نداریم. هر کس که یک ریال به کمیته امداد و مددجویان کمک کند استقبال می‌کنیم و به سیاست‌ها و خط مشی آن‌ها کاری نداریم. اگر طی سه سال اخیر چنین موردی گزارش شود بنده تک تک، بررسی و اقدام لازم را خواهم کرد. اگر باشد شدیداً برخورد می‌شود که نداشتیم و مربوط به گذشته بوده است.

او اضافه کرد: هیچکس از مددکاران ما حق اینکه اطلاعات مددجویان را حتی به خانواده خودش بدهد ندارد و اگر اتفاق بیفتد به شدت برخورد خواهد شد. حتی اگر مسئولین شهر هم چنین چیزی بخواهند، ما بدون هماهنگی با مشهد و حراست چنین کاری را نخواهیم کرد.

وی تصریح کرد: از هر ۱۰ نفر تحت پوشش ما شاید یک یا دو نفر هم مستحق نباشند اما کشف آن برای ما خیلی سخت است. حتما باید دو سه نفر تأیید کنند که یک فرد مستحق نیست تا ما بپذیریم و این خطا هم دارد. در پالایش‌های دوره‌ای بعدی معمولا کشف می‌شود. عدالت کامل ممکن نیست.

داورزنی ادامه داد: اصلا پارتی‌بازی هم موضوعیت ندارد و درست نیست. اگر هم کسی مستحق بوده و تحت پوشش قرار نگرفته، عامدانه نبوده است.

رئیس اداره کمیته امداد سبزوار در پاسخ به سوال یک خبرنگار اظهار داشت: از طریق صندوق کمیته امداد در روز قدس ۱۴۵ میلیون ریال کمک به یمن جمع‌آوری شده که ۱۰ میلیون تومان آن را یک نفر کمک کرده است.

عضویت در کانال تلگرام سبزواریان
theme