دیدگاه‌ها برای شنبه پرماجرا بسته هستند
تاریخ انتشار : شنبه 31 خرداد 1399 - 20:01
-

شنبه پرماجرا

تحلیلی بر جلسه بررسی استعفای دو عضو شورای اسلامی شهر سبزوار

سبزواریان، علی ششتمدی: اولین نشست خبری نماینده حوزۀ انتخابیه در مجلس، به تنهایی اولین روز هفته را پر از ماجرا می‌کرد، اما بدون فاصله بعد از این نشست، یکی از تاریخی‌ترین جلسات شورای اسلامی شهر سبزوار برگزار شد و توجه رسانه‌ها را به خودش جلب کرد. در مورد نشست خبری، بحث مبسوطی در مطلبی اختصاصی خواهیم داشت، در این مطلب می‌خواهم از جلسۀ مهم شورا و ابعاد امیدبخشِ آن بنویسم:

۱- مدت‌هاست تحلیل‌گران حوزه‌های سیاست، اجتماع، اقتصاد و … از نیاز جامعۀ ما به «تصمیم‌های سخت» می‌نویسند. تصمیم‌هایی که هزینه‌های سنگین دارند، اما گره‌خوردگی‌های موجود، بدون این تصمیم‌های مهم، حل‌شدنی نیستند!

به نظرم اتفاق دیروز، محصول یک «تصمیم سخت» بود. تصمیمی که مانند یک جراحی عمیق، هم دردناک بود، هم خطرناک، هم هزینه‌زا! اما مانند یک جراحی، تنها راه حیات بخشیدن به پارلمان شهری بود.

شرایط شورا نمی‌توانست آن‌طور ادامه پیدا کند و نیاز به یک تصمیم داشت. این جراحی، شاید درد و خونریزی داشته باشد، اما قطعاً منشأ اتفاقات خوبی در آینده خواهد شد.

۲- یکی از مهمترین مسائل در مورد اتفاق دیروز، حضور مستقیم فرماندار شهرستان سبزوار در جلسه و خاتمه دادن به ماجرا بود. اگر جلسۀ دیروز نیز بدون فرماندار برگزار می‌شد، مشخص نبود به چه سرانجامی می‌رسید.

حضور فرماندار و دو مسئول مهم دیگر، نشان می‌داد که ارادۀ هرم مدیریتی و مجموعۀ تصمیم‌سازی شهرستان، بر حل این موضوع و چالش میان اعضای شورا، قرار گرفته است. تصمیم احمد برادران برای حضور مستقیم و فیصله دادن به ماجرا، یکی از درست‌ترین تصمیم‌های او در دوران مدیریتی است. شهرستان و منطقه به این حضورهای محکم و قاطعانه نیاز دارد.

این اقدام می‌تواند الگویی مشخص برای دیگر مدیران باشد تا بحران‌ها را در وضعیت معلق نگاه ندارند و ادامه ندهند! بلکه مسئولیت بپذیرند و حضور یابند و آن را حل کنند!

۳- دو عضو شورا «به احترام مردم» استعفا دادند. جدا از اینکه ما از چه زاویه به مسئله نگاه می‌کنیم و به کدام طرف ماجرا حق می‌دهیم، به هر حال گره‌خوردگیِ شورا، طوری بود که راهکار دیگری برای برون‌رفت از آن قابل تصور نبود.

قهرمان‌سازی را درست نمی‌دانم و طبیعی است که همه باید بابت مسئولیت‌هایشان پاسخ‌گو باشند؛ اما «استعفا» فرهنگی است که لازم است در میان مدیران شهرستان ترویج یابد. آنجا که کار به بن‌بست یا گرهی می‌خورد که جز با تغییر، راه گریزی وجود ندارد، باید دل کند.

استعفای این دو عضو، از این منظر، تجربه‌ای ارزشمند برای شهر و شهرستان است. امیدواریم دیگرانی هم که «لازم است» به استعفای به موقع فکر کنند.

۴- بعد از اتفاقات اخیر، قابل پیش‌بینی است که اعضای شورا سعی کنند در بستری آرام و با اتحادی محسوس ـ در یک سال باقی‌مانده ـ طرح‌های مختلف را پیش ببرند.

اوضاع بد اقتصادی و مشکلات ملی در حوزه‌های مالی، سیاسی، اجتماعی و … باعث می‌شود که کارکرد نهادهای تصمیم‌گیر نیز کاهش یابد؛ اما شورای اسلامی شهر سبزوار، یک سال فرصت دارد که بخشی از زخم‌های این سال‌ها را ترمیم کند.

امیدواریم با استفادۀ بهینه از فرصت پیش آمده، تجربه‌ای مثبت و عبرت‌آموز از «تصمیم‌های سخت» به تمام مدیران و مسئولان شهرستان و منطقه عرضه و ارائه شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.