کد مطلب: 16808
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=16808

انتخاب

ظریف در مجلس: رهبری گفتند به مذاکره کنندگان اعتماد دارم؛ نگفتند مذاکره کنندگان پنهان کار هستند/ ما ریز جزئیات را خدمت رهبری ارائه دادیم / چرا افتخارات ملت را به ننگ تبدیل می‌کنیم؟

ظریف در مجلس: رهبری گفتند به مذاکره کنندگان اعتماد دارم؛ نگفتند مذاکره کنندگان پنهان کار هستند/ ما ریز جزئیات را خدمت رهبری ارائه دادیم / چرا افتخارات ملت را به ننگ تبدیل می‌کنیم؟

وزیر امور خارجه با بیان این‌که آمریکا می‌خواست فروش نفت ایران را به صفر برساند، گفت: آمریکایی‌ها مجبور شدند از ادعاهایشان عقب‌نشینی کنند.

وزیر امور خارجه با بیان این‌که آمریکا می‌خواست فروش نفت ایران را به صفر برساند، گفت: آمریکایی‌ها مجبور شدند از ادعاهایشان عقب‌نشینی کنند.

به گزارش «انتخاب»، محمدجواد ظریف که برای پاسخ به سؤالات حسینعلی حاجی‌دلیگانی و جمعی دیگری از نمایندگان درباره ردیابی اموال بابک زنجانی در خارج از کشور، امضای اسنادی بعد از برجام و این‌که چرا در مذاکرات، زور ایران به آمریکایی‌ها نرسیده است؟ به مجلس آمده بود، اظهار کرد: سؤال اول در موردحمایت وزارت خارجه از تلاش‌های جمهوری اسلامی برای استرداد اموال بابک زنجانی به کشور بود که در این موضوع نقش وزارت خارجه نقش حمایتی است ما موظفیم اقدامات دستگاه قضایی را پیگیری کنیم و درخواست‌هایی که دستگاه‌های مختلف برای تخلفات صورت گرفته داشتند را دنبال کنیم که وزارت خارجه این کار را انجام داده و درخواستی نبوده که پیگیری نکرده باشد.

وی افزود: برای این‌که ده‌ها ملاقات تنظیم‌شده اما برای این‌که اقدامی از سوی وزارت خارجه انجام شود یا باید حکمی باشد یا معاضدت قضایی با آن کشور داشته باشیم یا دادخواست و شرایطی باشد که وزارت خارجه آن را دنبال کند؛ اما چنین چیزی نبوده است. ما گزارش پیگیری‌های وزارت خارجه را ارائه می‌کنیم وزارت خارجه در این موارد مسئول پیگیری و تسهیل انجام کار است اما اقدام باید توسط دستگاه قضایی ذی‌ربط انجام شود.

وزیر امور خارجه در ادامه درباره‌ی سؤال دیگر نمایندگان گفت: در مورد امضای اسنادی بعد از برجام هر سندی که امضاشده در معرض دید عموم قرارگرفته و در سایت ما، اروپایی‌ها و محافل خبری منتشر شده است. درواقع سندی بعد از برجام امضا نشده اما علاوه بر برجام چند توافق برای اجرای برخی مواد فنی برجام در حوزه انرژی هسته‌ای صورت گرفته که در معرض دید عموم قرارگرفته و بر اساس نظر کارشناسان هسته‌ای در جهت منافع ملی کشور بوده است.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا در مذاکرات زورتان به آمریکایی‌ها نرسید و به مردم گزارش ندادید؟ خاطرنشان کرد: برجام حاصل توافق چندجانبه است. در توافق چندجانبه هیچ طرفی نمی‌تواند تمام خواسته‌هایش را بگیرد. آمریکا می‌خواست برنامه هسته‌ای ما متوقف شود، فردو تعطیل شود، درش را گل بگیرند، راکتور آب‌سنگین اراک بسته شود؛ و ایران فقط روی سانتریفیوژ آی آر وان تحقیق و توسعه داشته باشد. آن‌ها ده‌ها خواست دیگر هم داشتند ولی به آن نرسیدند.

وی در ادامه یادآور شد: مذاکره‌ای نیست که تمام خواسته‌ها را به‌طرف مقابل دیکته کنیم و همه‌چیز وفق مراد ما انجام شود بلکه مذاکره رسیدن به توازنی است که منافع را حفظ کنند. برجام آن‌قدر در جهت منافع ملت ما بود که آمریکا با افتضاح از آن خارج شد. آن‌ها نه‌تنها مجبور شدند از ادعاهایشان عقب‌نشینی کنند بلکه قرار بود فروش نفت ما امروز به صفر برسد و آمریکا هم سروصدایی کرده بود اما خودشان بیانیه دادند که تا ۶ ماه دیگر فرصت دارید.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه آمریکا می‌خواست با انواع دروغ‌پردازی‌ها دنیا را علیه ایران تهییج کند، ادامه داد:‌ برجام از چنان استحکامی برخوردار بود که هنوز هم دنیا روی آن تأکید می‌کند. بحث اصلی تفاهمی است که برای همه طرف‌ها قابل‌قبول باشند. آن‌ها زورشان نرسید که آنچه می‌خواهند بگیرند و بعد از مدت‌ها تلاش هنوز هم نمی‌توانند برجام را تضعیف کنند.

ظریف همچنین گفت: برجام با توجه به مقاومت مردم و با پشت‌گرمی آن‌ها و استفاده از همه امکانات بهترین توافقی بود که امکان داشت اگرچه ما آرزوهای بالاتری داشتیم ولی آنچه امکان داشت همین توافق بود که امیدواریم با تلاش، همفکری و همکاری در بین نمایندگان در این شرایط حساس کشور را پیش ببریم. ما در چند ماه گذشته توفیقات زیادی در رأی دیوان بین‌المللی دادگستری، فضاحت آمریکا در شورای امنیت و سایر مسائل داشتیم و این نشان‌دهنده‌ی این است که جمهوری اسلامی در سطح دیپلماسی موفق ظاهر شده است.

محمدجواد ظریف در صحن علنی مجلس:

رهبری گفتند من به مذاکره‌کنندگان اعتماد دارم نگفتند مذاکره‌کنندگان پنهان‌کار هستند

ما ریز جزئیات را خدمت رهبری ارائه دادیم

چرا افتخارات ملت را به ننگ تبدیل می‌کنیم؟

بزرگ‌ترین کلاه بر سر آمریکا با برجام رفت

ملت را باور کنید نه من را

ما با پشتیبانی این ملت مذاکره کردیم

امروز روز شروع یک روند جهانی است

امروز روزی است که مسلح شدن دلار روند سراشیبی دارد

 

عضویت در کانال تلگرام سبزواریان
theme