کد خبر : 25498
دیدگاه‌ها برای فرماندار سبزوار: حضور مردم در شعبه‌های رأی‌گیری بیشتر شد بسته هستند
تاریخ انتشار : جمعه 2 اسفند 1398 - 19:33
-

فرماندار سبزوار: حضور مردم در شعبه‌های رأی‌گیری بیشتر شد

ایرنا فرماندار ویژه سبزوار به مشارکت پرشور مردم پای صندوق‌های رأی اشاره و بیان کرد: پس از ساعات ابتدایی زمان اخذ رأی هم‌اینک حضور مردم در شعبه‌های این شهرستان بیشتر شده است. احمد برادران این حضور را نویدبخش مشارکتی مؤثر توصیف و بیان کرد: در ساعات پایانی انتخابات به تعداد رأی‌دهندگان افزوده می‌شود اما بهتر است مردم

ایرنا

فرماندار ویژه سبزوار به مشارکت پرشور مردم پای صندوق‌های رأی اشاره و بیان کرد: پس از ساعات ابتدایی زمان اخذ رأی هم‌اینک حضور مردم در شعبه‌های این شهرستان بیشتر شده است.

احمد برادران این حضور را نویدبخش مشارکتی مؤثر توصیف و بیان کرد: در ساعات پایانی انتخابات به تعداد رأی‌دهندگان افزوده می‌شود اما بهتر است مردم حضور خود در شعب به تأخیر نیندازند.

وی در ادامه گفت: فعالیت‌ها و تحرکات نامزدها و حامیان آن‌ها به‌طور کامل رصد می‌شود لذا در صورت مشاهده تخلف، برابر قانون با آن‌ها برخورد صورت می‌گیرد. 

فرماندار سبزوار همچنین به برخی شایعات در فضای مجازی مبنی بر  مشاهده بیماری کرونا در سبزوار اشاره و بیان کرد: هیچ مورد مشکوکی پیرامون این بیماری تاکنون در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار مشاهده نشده است.

وی رعایت کامل و دقیق توصیه‌های بهداشتی را از سوی مردم مورد تأکید قرار داد و افزود: بروز چنین شایعات بی‌اساسی در حضور مردم پای صندوق‌های رأی خللی ایجاد نکرده است.

۳۵۰ هزار نفر از جمعیت حوزه انتخابیه سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن واجد شرایط رأی دادن هستند. ۱۸ هزار و ۹۰۰ نفر از این افراد را رأی ‌اولی‌ها تشکیل می‌دهند.

۲۲۵ شعبه ثابت و سیار برای جمع‌آوری آرای در سبزوار و ۱۸۰ شعبه در جوین، جغتای، خوشاب و داورزن برپا شده است.

فرایند رأی‌گیری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلسخبرگان رهبری صبح جمعه دوم اسفند ماه هم‌زمان با سراسر کشور در چهار هزار و ۲۳ شعبه اخذ رأی ۱۲ حوزه انتخابیه خراسان رضوی آغاز شد. هزار و ۶۱۲ شعبه از این تعداد در روستاهای خراسان رضوی برپا شده است.

براساس اعلام ستاد انتخابات خراسان رضوی هم‌اینک ۷۵ هزار نیروی اجرایی در این استان دست‌اندرکار اجرای امور انتخابات هستند. در این چارچوب برای هر شعبه اخذ رأی پنج نفر نیروی اجرایی مشغول کار هستند.

همچنین شمار عوامل اجرایی در هزار و ۵۰۰ شعبه اخذ رأی خراسان رضوی برای پاسخگویی به مراجعه احتمالی بیش از حد معمول رأی‌دهندگان تا هفت نفر در نظر گرفته شده است.

چهار میلیون و ۵۰۳ هزار و ۶۱۰ نفر از جمعیت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی در انتخابات امروز واجد شرایط رأی دادن هستند.

دو میلیون و ۲۶۰ هزار و ۴۸۲ نفر از این تعداد شهروند خراسانی را زنان و ۲ میلیون و ۲۴۳ هزار و ۱۲۸ نفر آن‌ها را مردان تشکیل می‌دهند.

رأی ‌اولی‌های خراسان رضوی نیز ۲۵۴ هزار و ۱۹۸ نفر هستند که امروز برای نخستین بار با حضور در پای صندوق‌های رأی‌گیری انتخابات مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در تعیین سرنوشت سیاسی خود مشارکت می‌کنند.

آخرین آمار تعداد نامزدهای باقیمانده در عرصه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در خراسان رضوی ۴۷۹ نفر یعنی ۲۷ رقیب برای هر صندلی سبز خانه ملت از این استان است.

امروز همچنین انتخابات میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلسخبرگان رهبری با حضور پنج نامزد در خراسان رضوی در جریان است.

حسن جعفری معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری خراسان رضوی با استناد به نظرسنجی‌های صورت گرفته اخیر، میزان مشارکت شهروندان خراسانی را در انتخابات امروز بین ۵۲ تا ۵۶ درصد پیش‌بینی و تأکید کرد: انتظار می‌رود این عدد افزایش یابد.

۱۸ نفر از مجموع ۲۹۰ نماینده مجلس شورای اسلامی را نمایندگان خراسان رضوی در خانه ملت تشکیل می‌دهند.

«حوزه مشهد و کلات» با پنج نماینده در مجلس شورای اسلامی بزرگ‌ترین حوزه انتخاباتی از نظر شمار جمعیت و تعداد نمایندگان در میان ۱۲ حوزه انتخاباتی خراسان رضوی محسوب می‌شود.

حوزه مشهد شامل بخش مرکزی این شهرستان و شهرستان کلات با پنج نماینده، حوزه نیشابور شامل شهرستان‌های فیروزه و نیشابور با ۲ نماینده، حوزه انتخاباتی سبزوار شامل شهرستان‌های جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و سبزوار با ۲ نماینده، حوزه انتخاباتی درگز منحصر به همین شهرستان با یک نماینده، حوزه قوچان شامل شهرستان‌های فاروج و قوچان با یک نماینده، حوزه فریمان شامل شهرستان‌های سرخس و فریمان و بخش‌های احمدآباد و رضویه شهرستان مشهد با یک نماینده، حوزه کاشمر شامل شهرستان‌های بردسکن، خلیل‌آباد و کاشمر با یک نماینده، حوزه تربت‌حیدریه شامل شهرستان‌های زاوه، مه‌ولات و تربت‌حیدریه با یک نماینده، حوزه انتخاباتی گناباد شامل شهرستان‌های بجستان و گناباد با یک نماینده، حوزه خواف شامل شهرستان‌های رشتخوار و خواف با یک نماینده، حوزه تربت‌جام شامل شهرستان‌های تایباد، باخرز، صالح‌آباد و تربت‌جام با یک نماینده و حوزه انتخاباتی چناران شامل شهرستان‌های بینالود (طرقبه-شاندیر) و چناران با یک نماینده در مجلس شورای اسلامی ۱۲ حوزه انتخاباتی خراسان رضوی را تشکیل می‌دهند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.