کد مطلب: 13616
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=13616

به مناسبت سیزده آذر روز جهانی یوزپلنگ

فریاد یوزپلنگ

این کتاب جلد اول از مجموعه‌ی جانوران در حال انقراض ایران است و به یوزپلنگ ایرانی پرداخته است. همان‌طور که در مقدمه‌ی کتاب نیز آمده، بقای نسل یوزپلنگ آسیایی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این روزهای فعالان محیط زیست ایران است. در این کتاب، یوزپلنگ آسیایی با کودک سخن می‌گوید؛ روشی که ارتباط بین موضوع و مخاطب را آسان می‌کند.

نویسنده‌ی این مجموعه، در مقدمه، به نمونه‌ی هندی کتاب، که ده سال پیش درباره‌ی ببرهای هند نوشته شده است اشاره دارد. این کتاب با این هدف نوشته شده است که بتواند کودکان و احتمالا پدرها و مادرها را از مشکلات و خطراتی که بر سر راه زندگی این گونه موجودات قرار دارد آگاه کند؛ خطراتی همچون: تخریب محیط زیست، ساختن جاده، خشکسالی، ورود گله‌های دام به مناطق حفاظت شده، حمله‌ی سگ‌های گله، و …

نویسنده تلاش کرده است که کودکان را به نوعی به فعال محیط زیست تبدیل کند.

این کتاب وابسته به تصاویری است که موثر و دیدنی هستند، در برخی موارد، تصویر از متن برتر است. نکته‌های ریز و درشتی که این کتاب درباره‌ی ویژگی‌های یوزپلنگ گفته است، مخاطب را شگفت زده می‌کنند: مثلا ترس این حیوان از آدم‌ها و ماشین‌هایشان.

گاهی درباره‌ی ظلمی که انسان به حیوان می‌کند گفته می‌شود. باور این که یوزپلنگ‌ها اسیر هستند و در اسارت می‌میرند، سخت، اما واقعی است. این نکته‌ها با تصویر و متن به کودک منتقل می‌شوند و می‌توانند در فضای ذهنی او تاثیر بگذارند تا هرچقدر هم از زیستگاه این حیوان دور باشد، بتواند در قبال موجودات دیگر مهربان‌تر رفتار کند.

یکی دیگر از نقاط قوت این کتاب می‌تواند دو صفحه‌ی پایانی آن باشد که، به صورت مختصر و مفید و همراه با عکس، ده حیوان از زیستگاه یوزپلنگ آسیایی را معرفی کرده است.

مشخصات کتاب:
فریاد یوزپلنگ
علمی، آموزشی
نویسنده: علی گلشن
تصویرگر: مانلی منوچهری
ناشر: چاپ و نشر نظر
۳۲ صفحه
۶۰۰۰ تومان
گروه سنی: کودکان دبستانی
کاربرد: آشنایی با مشکلات، توانایی‌ها، و نحوه‌ی زندگی یوزپلنگ، آشنایی با حیات وحش ایران، ایجاد حساسیت نسبت به محیط زیست

عضویت در کانال تلگرام سبزواریان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme