کد خبر : 22651
دیدگاه‌ها برای فعالیت‌ها در کارگاه ساخت ایستگاه راه‌آهن سبزوار بسته هستند
تاریخ انتشار : یکشنبه 24 شهریور 1398 - 12:41
-

فعالیت‌ها در کارگاه ساخت ایستگاه راه‌آهن سبزوار

کارگاه ساخت ایستگاه راه‌آهن سبزوار، این روزها شاهد تکاپویی امیدوارکننده است

کارگاه ساخت ایستگاه راه‌آهن سبزوار، این روزها شاهد تکاپویی امیدوارکننده است.

به گزارش مجله اینترنتی اسرارنامه بعد از آنکه در اردیبهشت ۹۸ کلنگ احداث ایستگاه راه‌آهن سبزوار با حضور خیراله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی در مجاورت کمربندی هشت بهشت در شرق سبزوار به زمین خورد و قرار شد شرکت ساختمانی بتن و ماشین آستان قدس رضوی به عنوان پیمانکار این پروژه، ساختمان ایستگاه را تا ۲۴ ماه دیگر تکمیل کند، اما فردای روز کلنگ‌زنی همه ماشین‌آلاتی که در هنگام مراسم در محل حضور داشتند، از سبزوار رفتند و به مدت تقریبا بیش از ۲ ماه هیچ خبری از آغاز کار در محل کارگاه این پروژه نشد و این ذهنیت منفی را در شهروندان سبزواری ایجاد کرد که در سال انتخابات یک اقدام نمایشی دیگر صورت گرفته است.

به دنبال این موضوع گزارش‌هایی از رها شدن پروژه و باقی ماندن یک بیابان خالی در محل کلنگ‌زنی در رسانه‌های شهرستان سبزوار منتشر شد که ظاهرا در اثر این فعالیت‌های رسانه‌ای و افزایش فشار بر مسئولان و نمایندگان شهرستان، به نظر می‌رسد پیگیری‌ها به نتیجه رسیده و اکنون در محل کارگاه تکاپوی خوبی به چشم می‌خورد.

خوشبختانه آخرین مشاهدات خبرنگار اسرارنامه در نیمه‌های شهریور ۹۸ نشان می‌دهد تعدادی ماشین‌آلات سنگین در محل حضور دارند و چند عملیات ساختمانی نیز در حال انجام است.

گفتنی است پروژه ایستگاه راه‌آهن سبزوار و نیز پروژه خط آهن سبزوار از یکدیگر جدا هستند و توسط پیمانکاران متفاوتی در حال انجام‌اند. پروژه خط آهن سبزوار هم‌اکنون از مسیر سلطان‌آباد به سمت سبزوار در دست اجراست و عملیات اجرایی آن از سال ۹۰ شروع شده است و پروژه ایستگاه راه‌آهن سبزوار در محل کمربندی شرق شهر سبزوار از اردیبهشت ۹۸ آغاز شده است.

پروژه راه‌آهن سبزوار که در فاز نخست سبزوار را به ایستگاه سلطان‌آباد در مسیر ریلی تهران – مشهد و بالعکس متصل می کند، قرار است در فاز بعدی از سمت ششتمد، بردسکن، کاشمر و خلیل آباد به راه آهن مشهد – بافق – بندرعباس متصل شود و شکل یک راه آهن سراسری را پیدا کند که این پروژه در رسانه‌های محلی با عنوان راه‌آهن غرب خراسان رضوی شناخته می‌شود.

راه‌آهن غرب خراسان رضوی می‌تواند سال‌ها محرومیت مردم شهرستان‌های سبزوار، بردسکن، کاشمر، بردسکن، خلیل‌آباد و … را از یکی از زیرساخت‌های مهم توسعه برطرف کند. زیرساختی که تأثیر مهمی بر جذب سرمایهگذاران و رونق فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی در حاشیه کویر مرکزی ایران دارد.

از دیگر دلایل اهمیت راه‌آهن غرب خراسان رضوی این است که با کمک به توسعه شهرستان‌های محروم غرب این استان به عنوان یک دیوار دفاعی در مقابل پیشروی کویر مرکزی ایران به سمت نواحی داخلی خراسان نیز عمل خواهد کرد و بنابراین انتفاعی استانی و ملی دارد. 

گفتنی است شرکت ساختمانی بتن و ماشین آستان قدس رضوی که پیمانکار پروژه ساخت ایستگاه راه‌آهن سبزوار است، پیش از این پروژه عظیم تقاطع غیر همسطح میدان امام رضا (ع) نیشابور را نیز در سال ۹۵ اجرا کرده و به بهره‌برداری رسانیده است.

با این سرمایه‌گذاری جدید در سبزوار اگر با همان سرعت منجر به بهره برداری شود، شاهد توزیع عادلانه توجهات و سرمایه‌گذاری‌های آن آستان مبارک در همه نقاط استان خراسان رضوی خواهیم بود و سهم برخورداری سبزوار از سرمایه‌گذاری‌های عمرانی و زیربنایی آستان قدس رضوی که در حال حاضر بسیار ناچیز است، افزایش ملموسی می‌یابد.

حالا باید دید آیا اینبار استاندار خراسان رضوی، مدیرکل راه و شهرسازی استان و نیز فرماندار و نمایندگان شهرستان سبزوار توجه کافی و موثر را به این پروژه با اهمیت در شهرستان‌های محروم غرب استان دارند و آن را در موعدی مناسب به سرانجام می‌رسانند یا این پروژه باز هم گرفتار فراز و فرودها و بی‌مهری‌ها و تأخیر و تعلل‌های همیشگی خواهد شد؟

گزارش از امید برومندی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.