کد مطلب: 17005
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=17005

پایگاه خبری آفتاب

وزیر کشور: اگر حکومت و قدرت را می‌خواهیم باید مردم را راضی نگه داریم

وزیر کشور گفت: ما در حوزه تکنولوژیکی عقب هستیم، اما نه به اندازه چهل سال گذشته، بلکه صدها سالی که آن‌ها (قدرت‌های بزرگ) عقب نگهمان داشتند. دعوای اصلی آنان بر سر تکنولوژی است؛ تحریم می‌کنند چون می‌گویند چرا در تکنولوژی، موشک و هسته‌ای جلو افتاده‌اید./ آیا برقراری یک زندگی خوب در ایران ثروتمند نشدنی است. فکر نکنیم که اگر مردم دوستمان دارند، در راهپیمایی‌ها حضور پیدا می‌کنند و هستند را باید به‌حساب رضایت از کار خود بگذاریم./اگر هرسال ده میلیون نفر (به راهپیمایی ۲۲ بهمن) می‌آیند امسال می‌توانیم از بیست میلیون بخواهیم بیایند

عبدالرضا رحمانی‌فضلی در نشست کارگروه‌های ستاد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: ما بعد از انقلاب کشوری را تحویل گرفتیم که انصافاً در هیچ حوزه‌ای دوام نداشت. رژیم شاهنشاهی چه تفکر و جهان‌بینی را در حکومت پیگیری می‌کرد؟ هیچ تفکر مستقلی که لازمه تلاش حکومت بود را نداشت و این بزرگ‌ترین ضعف نظام شاهنشاهی است.

وی ادامه داد: نقطه قوت ما توجه به همین مواردی است که قدرت‌های بزرگ فاقد آن هستند. در جهان قدرت‌های بزرگ، ما را در حوزه‌هایی به چالش می‌کشند که قدرت بیش‌تری دارند. در حوزه‌های علمی، فیزیکی و یا انباشت سرمایه یا در حوزه سیاسی بر اساس ابزارهایی که دارند ما را به چالش می‌کشند؛ اما ما هیچ‌گاه نخواستیم در حوزه تفکر، اندیشه و فلسفه حکومت به دست انسان آن‌ها را به چالش بکشیم.

رحمانی فضلی گفت: تفکر آنان مارکسیسم یا در مقابل لیبرالیسم بوده است. آیا در این عرصه موفق بودند؟ مارکسیسم که خودش را نابود کرد. آیا لیبرالیسم توانسته پاسخ نیاز مردم را بدهد؟ جنگ جهانی اول و دوم، جنگ‌های منطقه‌ای، ترور، قاچاق و امثال آن در همین حوزه قرار می‌گیرد. آیا هدایت جهانی این است؟ ما این فلسفه حکومت و حیات را به چالش نمی‌کشیم درحالی‌که اسلامی که ما داریم با تفکر آنان متفاوت است. آن‌ها نه در نظر و نه در عمل هیچ برای ارائه ندارند، اما ما داریم.

وی ادامه داد: ما مملکتی در دست گرفتیم که همه اموراتش را دیگران اداره می‌کردند. سیاسی‌اش را سفارت‌خانه‌ها اداره می‌کردند، نظامی‌اش را مستشاران اداره می‌کردند، امور فرهنگی و اقتصادی را هم که شک نداریم به دست دیگران بوده است.

وزیر کشور افزود:  ما در شرایطی هستیم که می‌گوییم استقلال داریم و برای این استقلال چهل سال ایستادگی کردیم. الآن همه کشورها می‌دانند استقلال کشور ما واقعی است و برای خیلی از کشورها ازجمله منطقه الگو شده است.

وی گفت: ما در حوزه تکنولوژیکی عقب هستیم، اما نه به‌اندازه چهل سال گذشته، بلکه صدها سالی که آن‌ها (قدرت‌های بزرگ) عقب نگهمان داشتند. الآن دعوای اصلی آنان بر سر تکنولوژی است؛ تحریم می‌کنند چون می‌گویند چرا در تکنولوژی، موشک و هسته‌ای جلو افتاده‌اید.

وی همچنین گفت: آیا جریان عمومی علم در ایران در حال پیش رفت است؟ بله در حال پیشرفت هستیم. بیش‌ترین ضعف ما در حوزه اقتصادی است، درست است؛ چراکه بیش‌تر وابستگی را در حوزه اقتصادی داشتیم؛ نمونه‌اش آنچه که با نفت بر سر کشور ما آوردند، است. با اصلاحات عرضی بنیان و ساختار کشاورزی ما را نابود کردند، بعد با دلار ارزان اقتصاد ما را وابسته کردند. تلاش‌هایی طی این چهل سال شده، اما هنوز جا دارد. همه ظرفیت، تجارب، علم و انگیزه کافی را داریم؛ به نسبت پیش رفت کردیم اما تا نقطه مطلوب فاصله داریم.

وی خطاب به دشمنان نظام جمهوری اسلامی گفت: شما ده سال ما را وارد جنگ ناخواسته کردید؛ سال‌ها ترور در کشور راه انداختید و نخبگان ما را از بین بردید، هنوز ما را تهدید می‌کنید.

رحمانی فضلی گفت: البته مردم ما بلندهمت هستند و به هرجا می‌رسیم ده گام جلوتر را می‌بینند. نباید بخواهیم مردممان خموش و ساکت باشند. هیچ اشکال ندارد مطالبه کنند و ناراضی باشند از وضع موجود؛ اما باید شرایط را برای آنان تبیین کنیم.

وی تصریح کرد: وقتی ما می‌گویم اختیارات اقتصادی را به استان‌ها و مناطق بدهیم و نترسید از همین‌جا است. من می‌گویم چه طور در حساس‌ترین موضوع که امنیت است اختیارات را واگذار کردیم و هیچ نگرانی هم نداریم؛ اما در مدیریت بنگاه‌های اقتصادی این کار را نکردیم. باید مردم را توجیه کنیم و موانع را که می‌دانیم چه ها است را برداریم.

وزیر کشور گفت: اگر نگاهی به گذشته و قبل از انقلاب کنیم و به آلانمان بنگریم و نگاه کنیم به کجا می‌خواهیم برسیم کار درست را انجام دادیم. آنچه موجب قرب به‌حق تعالی است باید اتفاق بیافتد. ما باید الگو کامل نشان دهیم؛ آن انسان کاملی که نبی اکرم و قرآن ارائه کرده را بدهیم. امام خمینی چه‌کار کرد که انقلاب رخ داد؟ او با مردم خالص بود، خودش خالص بود، به خود و مردم و آموزه‌هایش ایمان داشت، در مقابل مردم هم به او ایمان آوردند. به مردم بگوییم کجا اشکال داشتیم و ضعف داشتیم. لازم نیست طی این چند روز داد بزنیم اما ایمان داشته باشم این انقلاب بدون مردم، رهبری و برخورداری از تفکرات دینی موفق نخواهد شد.

وزیر کشور گفت: مردم با توجه به تفکر، عقل و فطرتشان خداجو و کمال‌گرا هستند. خب ما هم در همان مسیر حرکت کنیم. در این چهل سال جمعیت سی‌میلیونی، هشتاد میلیون شده است. ۶۰ میلیون نفر شرایط عینی انقلاب را تجربه نکردند. ما هم شرایط ذهنی خوب را منتقل نکردیم؛ اما در کنارش آن‌ها روی نسل بعد از انقلاب ما کارکردند. تغییر نسل و سبک زندگی همین است.

وی بابیان اینکه «اگر اراده شکل گرفت انتخاب محقق می‌شود» گفت: اگر حکومت و مردم را می‌خواهیم باید مردم را راضی نگه‌داریم؛ اساس قدرت این کشور مردم است. مقام معظم رهبری مکرر به ارتباط با مردم و رضایت آنان تأکید کردند. آیا برقراری یک زندگی خوب در ایران ثروتمند نشدنی است. فکر نکنیم که اگر مردم‌دوستمان دارند، در راهپیمایی‌ها حضور پیدا می‌کنند و هستند را باید به‌حساب رضایت از کار خود بگذاریم.

رحمانی‌فضلی گفت: من سه بار با آقای جنتی ملاقات داشتم و گفتم وزارت کشور هر کمکی بتواند می‌کند. امسال باید ویژه‌تر، مؤثرتر و خاص‌تر مراسم سالگرد پیروزی را برگزار  کنیم. اگر هرسال ده میلیون نفر می‌آیند امسال می‌توانیم از بیست میلیون بخواهیم بیایند. مردم باید دستاوردها را ببینند و ما به کمک شما کار را پیش ببریم.

وی در بخش پایانی این سخنرانی بابیان اینکه «هسته سخت دشمنان ما  آمریکا است» گفت: شرایط امسال ما مثل سال ۹۱ نیست که تحریممان کردند. آن سال تحریم‌ها را از شورای امنیت گرفته بودند، ما را  منزوی کرده بودند. الآن اروپا اعلام کرده ایران پایبند به قراردادها است و تحریم‌ها را قبول نمی‌کند، موضوع تحریم را که مطرح کرد در شورای امنیت فقط یک رأی آورد.

رحمانی فضلی گفت: ما تعیین‌کننده در منطقه و نظام بین‌الملل هستیم. از یک کشور وابسته به یک کشور مستقل تبدیل شدیم. باید گفت آنچه داریم را دوست داریم و برای رسیدن به آنچه  نداریم تلاش می‌کنیم.

 

عضویت در کانال تلگرام سبزواریان
theme