کد مطلب: 20454
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=20454

چرا آمریکا مهد متفکرین و مخترعین دنیاست؟

آرمیتا امیری – سبزواریان

مفسد اقتصادی و اقتصاد فاسد لازم و ملزوم یکدیگرند؛ یعنی شما در یک اقتصاد کارا مفسد اقتصادی پیدا نمی‌کنید و همچنین یک اقتصاد فاسد بدون مفسد اقتصادی معنا ندارد.

اصلاً اقتصاد فاسد چگونه اقتصادی است؟ یک اقتصاد فاسد ویژگی‌های گوناگون دارد شامل: عدم امنیت سرمایه، عدم سازمان‌دهی ورود و خروج سرمایه، عدم سرمایه‌گذاری خارجی، عدم ثبات نرخ ارز، مناسبات مخرب پولی و مالی و… اما مهم‌ترین مشخصه اقتصاد فاسد، انحصاری بودن آن است؛ یعنی عدم رقابت اقتصادی.

اقتصاد انحصاری یا بازار متمرکز، انحصاریون یا همان مفسدان اقتصادی را می‌آفریند. اگر مکزیک را به‌عنوان یک کشور با مشخصه بازار متمرکز در نظر بگیریم شیوه ثروتمند شدن ثروتمندترین فرد مکزیک (کارلوس اسلیم) در فرایند خصوصی‌سازی بوده است؛ در معامله‌ای که زد و بند در آن مشهود بوده، مبلغ معامله با تأخیر و از ناحیه درآمد شرکت مزبور پرداخت شده است؛ چراکه این فرد با سران نظام حکومتی مکزیک زدوبند کرده و تبدیل به یکی از ثروتمندترین افراد دنیا شده.

اما در آمریکا به‌عنوان یک کشور با اقتصادی رقابتی، ثروتمندان از راه تلاش و ممارست و نبوغ و کارآفرینی به این جایگاه رسیده‌اند. برای نمونه، توماس ادیسون با بیش از هزار اختراع بزرگ‌ترین مخترع جهان در خانواده‌ای متوسط رشد کرد او از پشتیبانی و وام‌های متعدد دولت آمریکا بهره‌مند شد. درواقع این کشور با داشتن بیشترین تعداد نوبل‌های دریافتی در میان دیگر کشورها از بزرگ‌ترین مغزها برخوردار است؛ چراکه اقتصاد رقابتی امکان رقابت می‌دهد و این‌گونه خوب‌ها پیدا می‌شوند و دیگران حذف.

یا بیل گیتس که از چهارده‌سالگی برنامه‌نویسی را آغاز کرد و تبدیل به ثروتمندترین فرد آمریکا شد؛ در نظر داشته باشید که این فرد با این جایگاه از دستگاه قضایی آمریکا در امان نیست و ۲۰۰۱ در دادگاهی متخلف شناخته شد و جریمه سنگینی پرداخت کرد که باعث محدود شدن قدرت عمل مایکروسافت شد.

تصدیق می‌فرمایید که هیچ‌گاه کارآفرینان و مخترعان در کشوری مثل مکزیک مجوز ورود به بازار را نمی‌گیرند و اساساً این افراد در چنین سیستم‌هایی رشد و نمو پیدا نمی‌کنند و برعکس در سیستم بازار آزاد تمام سیاست‌گذاری تمام نهادها بر پایه اعتلای افراد مستعد و تلاشگر است که این مهم‌ترین رکن در پیشرفت صنعت در همین ممالک است.

برای مثال آلمان هم به‌عنوان قطبی صنعتی حتی زمانی که کل اروپا و آمریکا دچار رکود بود از پا درنیامد.

برای مثال، در اعتراضات اخیر فرانسه تحت عنوان جلیقه زردها ما شاهد اعدام یک عده خاص نبودیم به دلیل اینکه اساساً خاک اقتصادی فرانسه سلطان‌خیز نیست.

عضویت در کانال تلگرام سبزواریان
theme