کد مطلب: 24253
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=24253

کانون بیماری تب برفکی در سبزوار مهار شد

ایرنا

یک کانون بیماری دامی تب برفکی در دامداری یکی از روستاهای مجاور شهرستان سبزوار شناسایی شد که با اقدامات به‌موقع این بیماری مهار و از شیوع آن جلوگیری شد.

رئیس شبکه دامپزشکی سبزوار گفت: با توجه به مشاهده یک مورد بیماری تب برفکی در میدان دام سبزوار دامپزشکان با حضور در محل و انجام اقدامات تخصصی مانع شیوع این بیماری شدند.

ولی‌الله جغتایی با اشاره به احتمال شیوع دوباره این بیماری دامی افزود: دامداران از خرید دام‌های بدون گواهی بهداشتی خودداری نموده و همچنین از رفت و آمد افرادی که با میدان‌های خرید و فروش دام، کشتارگاه‌ها و سایر دامداری‌ها در ارتباط هستند به داخل گله یا دامداری خود جلوگیری کنند.

وی ادامه داد: دامداران همچنین در محل ورود و خروج دامداری حوضچه ضدعفونی ایجاد کرده و از محلول ضدعفونی مناسب استفاده کنند و در صورت مشاهده علائم بیماری شامل ریزش بزاق، زخم‌های دهانی، لنگش، قطع ناگهانی و کاهش شیردهی دام موضوع را به شبکه دامپزشکی اطلاع دهند.

وی گفت: «تب برفکی» نوعی بیماری ویروسی است که از طریق عواملی مانند نقل و انتقال دام‌های آلوده، رفت و آمد دامداران و افراد در تماس با دام و حمل‌ونقل خودروهای حمل دام انتشار می‌یابد.

عضویت در کانال تلگرام سبزواریان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme