کد مطلب: 23916
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=23916

کوچ شبکه مخابرات از زندگی عشایر سبزوار

ایرنا

نبود تلفن ثابت و آنتن دهی ضعیف شبکه همراه اول یکی از چالش‌های جدی روستاها و مناطق عشایری بخش روداب سبزوار است.

توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از زیرساخت‌های توسعه به شمار می‌رود و استفاده از تلفن همراه و اینترنت به ضرورتی انکارناپذیر تبدیل شده است بااین‌وجود مناطق عشایری شهرستان سبزوار همچنان از نعمت اینترنت و آنتن دهی تلفن همراه بی‌بهره‌اند.

پوشش ضعیف مخابراتی و نبود ارتباط بی‌سیم مشکل جدی در مواقع بروز بحران در این منطقه عشایری است که باوجود پیگیری‌های فراوان و قول مسئولان این وعده همچنان عملی نشده است.

ضعف در زیرساخت‌های ارتباط مخابراتی به تهدید برای اقتصاد پایدار و امور امدادرسانی منطقه عشایری روداب سبزوار تبدیل شده است. منطقه‌ای که با بیش از ۲ هزار خانوار در هشت روستا و سه منطقه، ۵۵ هزار رأس دام سبک و سنگین دارد و حدود ۱۳ درصد گوشت قرمز مصرفی شهرستان را تأمین می‌کند.

عدم پوشش تلفن همراه چالش بزرگ مناطق روستایی روداب

دهیار روستای برگو از توابع بخش روداب سبزوار گفت: دسترسی نداشتن به خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات به معضل اجتماعی و امنیتی برای ساکنان مناطق عشایری و روستاهای جنوبی بخش روداب شهرستان سبزوار تبدیل شده است.

علی ترشیزی افزود: باوجود نصب دکل‌های مخابراتی و واگذاری تلفن‌های همراه، عدم پوشش آنتن دهی همراه اول در روستاهای عشایری و کوهستانی بخش روداب همچنان به قوت خود باقی است.

وی اظهار داشت: وسعت زیاد بخش روداب و کوه‌های موجود در آن باعث شده است با راه‌اندازی یک دکل فقط چند روستای اطراف آن از آنتن دهی بهره‌مند شوند و روستاهای عشایری بی‌بهره مانده‌اند و در بخش شمالی روداب روستاهای خوشمردان، اردیز، بلوچخانه، گرزگ، گرمک، برگو و همچنین روستای سریش و بونش در آنتن دهی موبایل مشکل دارند.

وی گفت: در این مناطق اپراتور ایرانسل هیچ‌گونه اقدامی جهت پوشش آنتن دهی انجام نداده است و تنها شبکه همراه اول پوششی نصفه و نیمه و با آنتن دهی ضعیف دارد.

دهیار روستای عشایری چاه تلخ روداب نیز در این خصوص گفت: مناطق عشایری روداب محروم از تلفن ثابت است و پوشش آنتن دهی همراه اول نیز ضعیف است و ارتباط بی‌سیم برای تماس با اورژانس وجود ندارد.

محمد بخشی زائی افزود: در ابتدا یک خط مخابراتی در روستاها برقرار شد که مقداری از مشکل ارتباطی برطرف گردید اما با واگذاری مخابرات به بخش خصوصی این خطوط در روستاهای عشایری چاه تلخ، چاه شند، گراب، شند و چلغانی جمع‌آوری شد.

وی اظهار داشت: اکنون پس از جمع‌آوری خط مخابراتی ثابت از سوی شرکت ارتباطات کوه نور، برای برقراری یک تماس ساده باید به پشت‌بام یا نقاط پر ارتفاع برویم و مجبوریم با صدای بلند صحبت کنیم درحالی‌که همه همسایگان از محتوای مکالمه مطلع می‌شوند و مخاطب ما متوجه سخن ما نمی‌شود.

وی گفت: معدود مکالمات برقرار شده نیز بیشتر اوقات پس از سه دقیقه قطع می‌شود و پس از پنج دقیقه انتظار دوباره امکان برقراری تماس وجود دارد درحالی‌که مسئولان می‌توانند با اندکی تقویت سیگنال‌های تلفن‌های همراه، مشکل آنتن دهی این روستاها را حل کنند.

بخشی زائی افزود: مشکل دیگر خطوط تلفن همراه وجود نقاط کور فراوان در منطقه است به‌طوری‌که در نیمی از منطقه امکان برقراری ارتباط از طریق تلفن همراه اول وجود ندارد و آنتن دهی دچار اختلال می‌شود.

نبود ارتباط بی‌سیم مشکل جدی برای مدیریت بحران منطقه عشایری  

دهیار روستای عشایری چاه تلخ روداب گفت: این منطقه از نظر فرکانس بی‌سیم  مشکل دارد و نبود ارتباط بی‌سیم معضل جدی برای مدیریت بحران منطقه است. چنانچه تصادف یا بحرانی رخ دهد امکان برقراری تماس با اورژانس و هلال‌احمر به‌سختی امکان‌پذیر است.

بخشی زائی افزود: در سیلاب ابتدای سال جاری به خاطر اینکه در ارتباط بی‌سیم مشکل وجود داشت، موفق نشدیم فوری با مرکز ۱۲۵ هلال‌احمر تماس حاصل کنیم ازاین‌رو خسارت‌های بسیار به زندگی عشایری وارد شد چنانکه علاوه بر تخریب منازل ده‌ها رأس گوسفند تلف شدند.

وی اظهار داشت: مواردی از واژگونی موتورسیکلت یا نزاع در منطقه داشتیم که برای انتقال مصدومان به مراکز درمانی، جهت ارتباط با اورژانس باید فاصله ۲۰ کیلومتری را طی می‌کردیم که در این شرایط امکان جان باختن مصدومان وجود داشت.

وی گفت: سرمایه عشایر دام آن‌هاست و اگر سارق احشام به منطقه بیاید تا پیگیری موضوع و اطلاع‌رسانی به نیروی انتظامی متواری می‌گردد.

بخشی زائی افزود: چون امکان ارتباط با سازمان‌های امدادی و عملیاتی در منطقه دشوار است دستکم یک سایت ارتباط بی‌سیم در منطقه ایجاد شود تا مشکل برقراری تماس با نهادهای خدمات رسان که زمان برای آن‌ها مهم است برطرف گردد.

دهیار روستای عشایری چاه تلخ روداب اظهار داشت: نبود اینترنت مشکل دیگر ساکنان منطقه است که از مزایای خدمات الکترونیکی محروم هستند. نصب دکل‌های مخابراتی می‌تواند تا حدودی این مشکل را برطرف نماید.

وی ادامه داد: از مسئولان تقاضا داریم خطوط مخابرات را تقویت کنند تا در هر روستا دستکم یک خط ثابت وجود داشته باشد.

مدیر مخابرات سبزوار نیز به خبرنگار ایرنا گفت:  پراکندگی، کوهستانی بودن و وسعت زیاد منطقه باعث شده است بسیاری از روستاها و مناطق عشایری بخش روداب ازنظر آنتن دهی تلفن همراه مشکل داشته باشند یا در صورت آنتن دهی دچار اختلال شوند.

کاظم نیکو منش افزود: هم‌اکنون سایت‌های ۳G همراه اول در مناطق شهر روداب، ملوند، کارخانه سیمان و آریان وجود دارد و همچنین طرح احداث سایت‌های جدید همراه اول در بجدن خواشید و ملوند نیز در حال پیگیری است.

وی اظهار داشت: مراکز تلفن ثابت در روستاهای اقماری بخش روداب شامل روستاهای محمدآباد آریان، بلوچ خانه و برگو از اردیز وجود دارد و همچنین مراکز تلفن دارای تلفن خانگی در روستاهای روداب، شمس‌آباد، استاج، محمدآباد آریان،  ملوند، دارین، برآباد، بجدن خواشید، اردیز و بهارستان فعال است.

از محل اعتبار یو.اس.او زیرساخت مخابراتی مناطق عشایری سبزوار تقویت می‌شود

رئیس کارگروه ارتباطات و مخابرات مجلس شورای اسلامی نیز گفت: یکی از عوامل مشکل ارتباط مخابراتی مناطق عشایری سبزوار گستردگی، پراکندگی و جمعیت کم آن است و چون  فعالیت‌های ارتباطات بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار شده، توجیه اقتصادی برای این بخش ندارد.

رمضانعلی سبحانی فر افزود: در برخی مناطق عشایری روداب سبزوار امکان ارتباط ثابت وجود دارد گرچه امکان ارتباط همراه اول ضعیف است.

وی اظهار داشت: رفع مشکلات مخابراتی روستاهای محروم کشور و دسترسی به خدمات از اولویت‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و اغلب خدمات ارتباطی این روستاها در قالب طرح U.S.O (مجری ارتباطات زیرساخت مخابرات در مناطق محروم) و از طریق اپراتور ارتباطات کوه نور با هدف تأمین تلفن، اینترنت و سایر زیرساخت‌های مخابراتی ارائه می‌شود.

وی گفت: امسال از محل اعتبارات یو.اس.او مبالغی در نظر گرفته شده که با اولویت مناطق پرجمعیت زیرپوشش همراه قرار گیرند و ارتباطات آن‌ها برقرار شود.

عضویت در کانال تلگرام سبزواریان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme