کد مطلب: 24226
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=24226

۱۴ تن گیاه دارویی در سبزوار برداشت شد

ایرنا

 حدود ۱۴ تن انواع گیاهان دارویی مرتعی با ارزش بیش از ۲۰ میلیارد ریال از مراتع شهرستان سبزوار برداشت شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سبزوار گفت: گیاهان دارویی خودرو در ۱۶ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی این شهرستان شناسایی شده‌اند که با برداشت آن‌ها بیش از ۲۰ میلیارد ریال نصیب بهره‌برداران شده است.

عباسعلی کیانی فرد افزود: عمده‌ترین محصولات گیاهی در عرصه‌های منابع طبیعی سبزوار شامل گون (کتیرا)، باریجه و آنغوزه است که پس از تهیه طرح برای مدیریت به بهره‌برداران واگذار می‌شود.

وی ادامه داد: محصول کتیرا در مناطق روستایی استاج، باغجر، سلیمانیه، کراب، دلبر و شاره، گیاه دارویی باریجه در منطقه کوهستانی بخش روداب و گیاه آنغوزه در روستاهای قاسمی، سنگرد، بیروت، مهرشانی، چاه سوخته و قاسمی واقع در بخش ششتمد می‌رویند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سبزوار گفت: اولویت ما واگذاری عرصه‌های منابع طبیعی به بهره‌برداران دامدار است تا در قبال محدودیت چرای دام در فصل برداشت، از این گیاهان با شرایط لازم بهره‌برداری کنند.

عباسعلی کیانی فرد افزود: در سال جاری به‌طور میانگین حدود چهار تن کتیرا و ۱۰ تن آنغوزه از این مناطق برداشت و برای فرآوری و صادرات به استان‌های اصفهان و یزد ارسال شد.

با هدف حفظ و احیای پوشش گیاهی در مناطقی که بهره‌برداری از گیاهان دارویی صورت گرفته شده  حدود ۷۰۰ هکتار عملیات بذرکاری و بذرپاشی با کمک بهره‌برداران صورت می‌گیرد.

شهرستان سبزوار ۸۰۰ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی دارد که برای ۷۵۰ هزار هکتار آن سند مالکیت به نام دولت صادر شده است. 

عضویت در کانال تلگرام سبزواریان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme