کد مطلب: 21967
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=21967

۷۲۰۰ چاه غیرمجاز در خراسان رضوی شناسایی شده‌اند

ایرنا

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی به شناسایی هفت هزار چاه غیرمجاز آب در سطح این استان اشاره و بیان کرد: امسال دو هزار و ۲۰۰ حلقه از این تعداد چاه غیرمجاز برداشت آب در خراسان رضوی مسدود می‌شوند.

محمد علایی در نشست شورای حفاظت آب شهرستان سبزوار به انسداد  ۷۰۰ حلقه چاه غیرمجاز از ابتدای امسال تاکنون در سطح خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: «برنامه طرح نجات آب و همیاران » به‌منظور حفظ و پایداری منابع آبی برای اجرا در این استان تدوین و مصوب شده که با اجرای آن سالانه از اضافه برداشت دو و یک‌دهم میلیارد مترمکعبی آب جلوگیری خواهد شد.  

وی افزود: ممانعت از ۵۹۸ میلیون مترمکعب از این میزان اضافه برداشت بر عهده شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی است. این اقدام مورد موافقت کشاورزان و تشکل‌های فعال در بخش کشاورزی استان قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی ادامه داد: ۱۸۰ میلیون مترمکعب از مجموع ۵۹۸ میلیون مترمکعب اضافه برداشت آب در استان از طریق هفت هزار و ۲۰۰ حلقه چاه غیرمجاز صورت می‌گیرد.  

فرماندار ویژه سبزوار نیز در این نشست گفت: به سبب استفاده بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی هم‌اکنون بیلان آب دشت سبزوار منفی است اما با گسترش اجرای طرح‌های آبیاری نوین، بیلان آب‌های زیرزمینی در این شهرستان مثبت می‌شود.

احمد برادران افزود: طرح‌های آبیاری کم‌فشار و تحت‌فشار امسال در سه هزار و ۵۰۰ هکتار از کشتزارهای سبزوار با هزینه ۲۷۰ میلیارد ریال اجرا شد.  همچنین جهت استفاده بهینه منابع آبی، سطح زیرکشت گلخانه‌ها در این شهرستان از  ۲۰ هزار مترمربع سال ۱۳۹۳ هم‌اینک به ۱۲۰ هزار مترمربع افزایش یافته است.  

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی هم در ادامه نشست شورای حفاظت آب این شهرستان گفت: با توجه به بارش‌های فصلی باران و بروز سیلاب‌ها،  مطالعات ساخت «سدهای معیشتی» با هدف ذخیره منابع آبی برای قنات‌ها و چاه‌های آب کشاورزی صورت گرفته است. ذخیره منابع آب در «سدهای معیشتی» کاهش خسارت سیل را در پی دارد و کشاورزان نیز از آن استفاده  می‌کنند.

رمضان علی سبحانی فر افزود: «سدهای معیشتی» در روستاهای «صدخرو و مهر» شهرستان داورزن، روستاهای «شهرستانک و کهنه» شهرستان جغتای، روستای «دهنه شور» در شهرستان خوشاب و نیز بخش روداب شهرستان سبزوار با پایان طرح مطالعاتی آن ساخته می‌شوند.  

وی محل تأمین منابع مالی موردنیاز برای ساخت سدهای معیشتی را اعتبارات صندوق توسعه ملی و تنش آبی اعلام کرد.

فعالیت در بخش کشاورزی تنها منبع تأمین معیشت بیش از نیمی از جمعیت روستایی خراسان رضوی است. ۳۶۳ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی این استان فعالیت دارند. حجم تولید سالانه انواع محصولات باغی، زراعی و دامی در خراسان رضوی هشت میلیون تن است. سالانه یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین در خراسان رضوی زیر کشت ۸۳ نوع محصول می‌رود.  ۹۰۰ هزار هکتار از این سطح مربوط به زراعت و ۳۰۰ هزار هکتار آن باغ است. بخش کشاورزی ۲۸ درصد اشتغال و ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی این استان را به خود اختصاص داده است.  

بر اساس مطالعات انجام شده، کسری آب در خراسان رضوی در افق سال ۱۴۲۰ افزون بر شش هزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه خواهد بود. حجم تولید سالانه آب در این استان شش میلیون و ۴۰۰ هزارنفری به میزان ۱۴۰ میلیون مترمکعب و میزان مصرف آن ۱۱۰ میلیون مترمکعب است.  شش هزار و ۸۶۸ رشته قنات با آبدهی ۵۶۵ میلیون مترمکعب در این استان وجود دارد.

عضویت در کانال تلگرام سبزواریان
theme