کد مطلب: 13997
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=13997

🔹فرومد روستای مرزی بینِ استانِ سمنان و خراسان رضوی است و مرکز دهستانی به همین نام هم می باشد.

🔸الحاق دهستان فرومد به سبزوار؛ آری یا خیر؟!

🔹فرومد روستای مرزی بینِ استانِ سمنان و خراسان رضوی است و مرکز دهستانی به همین نام هم می باشد. در روزهای اخیر جمعی از مردم این روستا، طوماری امضا کرده ­اند مبنی بر اینکه روستا از لحاظ تقسیمات کشوری جزو استان خراسان رضوی و محدوده سبزواربزرگ گردد. این موضوع سالهاست که گاهی مطرح می ­شود.
🔹زمانی که فرومد جزو شهرستان شاهرود بود، گاهی صحبت می ­شد که فرومد جزو شهرستان سبزوار شود. اکنون که میامی از بخش به شهرستان ارتقاء یافته و مردم برای انجام دادن امور اداری لازم نیست به شاهرود بروند و نسبت به شاهرود حدود شصت کیلومتر یا یک ساعتی کارشان زودتر انجام می ­گیرد باز هم داورزن را که آن هم از بخش به شهرستان ارتقاء یافته بر میامی بر می ­گزینند.
🔹برای رفتن به شاهرود یا سبزوار و میامی یا داورزن باید مسیر روستا تا جادۀ اصلی را طیّ کرد که حدودِ ۲۰ کیلومتر است امّا بعد از آن فاصله با داورزن، ۶ کیلومتر و فاصله با میامی حدود ۱۵۰ کیلومتر است. زمانی که روستای فرومد دبیرستان نداشت، بیشتر دانش ­آموزان روستا برای ادامۀ تحصیل به سبزوار می ­رفتند کمتر کسی است که شاهرود را انتخاب کرده باشد مگر آنکه در آنجا خانه ­ای، برادری یا آشنایی­ داشت. مردم برای پزشک و دارو و درمان و خرید و فروش و… به سبزوار می رفتند و اکنون هم می­ روند.
🔹علاوه بر نزدیکی جغرافیایی، در خرده فرهنگها هم مردم دهستان ۳۵۰۰ نفری فرومد با مردم آبرود، سبزوار، داورزن، مزینان، نهالدان و… احساس قرابت بیشتری می ­کنند و در پوشش و گویش تناسب بیشتری با هم دارند. ماندگاری فرومد در استان سمنان یا الحاق آن به سبزواربزرگ نیاز به بحث کارشناسی دارد.
🔹ولی از نگاه فرهنگی و پیشینۀ تاریخی بحث فریومد و بیهق و سبزوار بحث امروز نیست، اگر بحث امروز می ­بود که بسیاری از فریومدی ها یا فرومدی ها فامیلشان بیهقی یا سبزواری نمی شد. در کتاب تاریخ بیهقی از ابوالحسن بیهقی، نام فرومد به عنوان یکی از یازده ربع منطقه باستانی بیهق آمده است و از طرفی دیگر این یمین، شاعر سبزواری حکومت سربداران از مشاهیر به نام فرومد می باشد./
به نقل از وبلاگ خطه فرومد
عضویت در کانال تلگرام سبزواریان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme