کد مطلب: 13612
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=13612

۳۰ درصد ساختمان‌های دولتی سبزوار برای معلولان مناسب سازی شده‌اند

سبزواریان: رئیس اداره بهزیستی سبزوار گفت: تغییر نگرش مناسب سازی معابر و ساختمانهای دولتی برای معلولان در این شهر آغاز و تاکنون ۳۰ درصد این بناها برای حضور معلولان مناسب‌سازی شده است.

مرضیه کسرایی فر در گفت و گو با ایرنا افزود: علاوه بر این با هدف اشتغالزایی برای معلولان ۷۰ درصد از مجموع ۴۵ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال بهزیستی سبزوار به معلولان اختصاص یافت و امسال تاکنون ۲۱۰ نفر از معلولان شهرستان برای دریافت شغل آماده ‌سازی شدند.

وی ادامه داد: این تسهیلات به صورت قرض الحسنه با کارمزد چهار درصد به ۲۱۰ متقاضی برای فعالیت در بخشهای دامپروری و خدمات پرداخت می شود.

او گفت: همچنین اجرای کمیسیون آی.سی.اف نظام طبقه بندی عملکرد و تعیین شدت معلولیت برای سه هزار و ۱۰۰ معلول و صدور کارت شناسایی برای افراد دارای معلولیت به جهت سهولت دسترسی به خدمات در سایر دستگاهها انجام شد. تا پایان سال برای همه افراد دارای معلولیت در این شهرستان کمیسیون آی.سی.اف انجام می شود.

وی ادامه داد: خدمت رسانی به گروههای مختلف افراد دارای معلولیت و توسعه برنامه های توانبخشی و توانمندسازی متناسب با نیازهای روز جامعه از مهمترین اولویتهای بهزیستی در مسیر تحقق سلامت و رفاه اجتماعی است.

رئیس اداره بهزیستی سبزوار افزود: دولت به صورت یارانه پارسال ۴۰ میلیارد ریال در جهت نگهداری و آموزش افراد دارای معلولیت به مراکز توانبخشی پرداخت کرد.

وی از دیگر فعالیتهای توانبخشی را اجرای فراگیر طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه با شناسایی معلولان در مناطق روستایی و نظرسنجی در ۶ بخش آموزش خانواده و خارج از خانواده، ارجاع به سطح بالاتر، اشتغال، تامین وسایل کمک توانبخشی و حمایتهای اجتماعی و مناسب سازی دانست.

کسرایی فر گفت: از دیگر خدمات در بخش توانبخشی پرداخت کمک هزینه معاش برای هزار و ۶۵۰ نفر در قالب مستمری ماهیانه است و همچنین خدمات توانبخشی شامل فیزیوتراپی، شنوایی سنجی، بینایی سنجی، توزیع وسایل کمک توانبخشی شامل ویلچر، تشک مواج، عصا و سمعک بصورت رایگان انجام می شود.

رئیس اداره بهزیستی سبزوار افزود: پرداخت هزینه های غیرمستقیم شامل جهیزیه، کمک هزینه مسکن، درمان و پرداخت کل شهریه دانشجویان دارای معلول از دیگر فعالیت های بهزیستی شهرستان برای معلولان است.

وی گفت: چهار مرکز توانبخشی شبانه روزی سالمندان پدر، مادر مرکز نگهداری معلولان ذهنی دختران بالای ۱۴ سال، مرکز نگهداری بیماران اعصاب و روان، ۹ مرکز توانبخشی روزانه و چهار سمن معلولان تخت نظارت بهزیستی به جامعه معلولان این شهرستان خدمت ارائه می کنند.

از ۱۲ هزار مددجو زیر پوشش اداره بهزیستی سبزوار ۶ هزار و ۴۰۳ نفر آنها معلول هستند.

عضویت در کانال تلگرام سبزواریان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme