کد مطلب: 18003
لینک کوتاه: http://www.sabzevarian.com/?p=18003

۹۸؛ سال اشتغال و توسعه اقتصادی برای سبزوار

جواد پورسخاوت

روند توسعه صنعتی شهرستان بزرگ سبزوار از شش سال گذشته در سایه همدلی نمایندگان وقت مجلس شورای اسلامی و هم‌زمان با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید آغاز شد. از سال ۱۳۹۲ و با عضویت علی سبحانی فر منتخب مردم سبزوار بزرگ در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و از سویی تغییر مدیریت عالی سیاسی شهرستان، برنامه‌ای راهبردی برای توسعه اشتغال در بخش صنعت، کشاورزی و گردشگری در دستور کار قرار گرفت. تدوین سند توسعه شهرستان، حضور کارگروه رفع موانع تولید و رقابت‌پذیری، وزیران بخش صنعت، کشاورزی، رئیس سازمان گردشگری کشور و سایر مسئولان ملی و استانی در جهت توسعه اقتصادی و اشتغال انجام پذیرفت. بخشی از این طرح‌ها مانند پارس فولاد سبزوار با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی (بانک پارسیان) بهره‌برداری و بخشی نیز در مرحله ساخت و بهره‌برداری قرار دارد. این طرح‌ها در زمانی کلنگ زنی و به مرحله اجرا درآمده که شاهد همدلی بین نمایندگان مجلس شورای اسلامی بودیم. نمونه دیگر این طرح‌ها احداث کارخانه فروسیلیکو منگنز در محدوده بخش ششتمد سبزوار است. سرمایه‌گذار این طرح فردی چینی است که تنها دلیل حضور خود در سبزوار را پیگیری‌های مضاعف علی سبحانی فر و رفع موانع سرمایه‌گذاری توسط او می‌داند. اگرچه این روزها سبحانی فر یک‌تنه به دنبال حل مشکل سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذاران به شهرستان است، اما خبر خوش انتصاب رضا رحمانی به‌عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت و دوستی دیرینه او با عضو سبزواری کمیسیون صنایع و معادن سبزوار نوید اتفاقات خوبی در حوزه سرمایه‌گذاری در دیار بزرگ بیهق را می‌دهد. نمونه این اتفاق خوب حضور دکتر کاردان پدر نساجی ایران در سبزوار برای ساخت کارخانه‌ای در این بخش است. تماس تلفنی شخص وزیر با دکتر کاردان و تأکید بر سرمایه‌گذاری در حوزه انتخابیه سبزوار و نام بردن از علی سبحانی فر به‌عنوان دوست، رفیق و یار دیرین، نویدبخش آینده‌ای روشن در حوزه اشتغال و سرمایه‌گذاری سبزوار بزرگ است. دوستی و رفاقتی که باعث افزایش سطح انتظارات مردم سبزوار بزرگ از او در آینده خواهد شد. گفت‌وشنود زیر ماحصل صحبت با علی سبحانی فر عضو سبزواری کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی است. او این روزها هم باید به دنبال جذب سرمایه‌گذار به حوزه انتخابیه‌اش باشد و از سویی او را با سنگ‌های مختلفی می‌زنند که بخش مهمی از آن برخواسته از رقابت‌های سیاسی است.

تحریم‌ها دلیل توقف طرح خودروسازی سبزوار

نماینده مردم شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن در گفت‌وگوی اختصاصی با هفته‌نامه ستاره شرق با اشاره به پیگیری‌ها برای احداث کارخانه خودروسازی در سبزوار اظهار داشت: با توجه به تأمین زیرساخت و ظرفیت نیروی انسانی که در منطقه داریم موضوع احداث یک صنعت مادر در کنار کارخانه‌هایی مانند فولاد در دستور کار قرار گرفت.

رمضان علی سبحانی فر با اشاره به ارتباط خوب و اثرگذار با نعمت زاده وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: علاقه شخصی به احداث خط تولید یک خودرو در منطقه، دوستی من با وزیر و سفر ایشان به حوزه انتخابیه ازیک‌طرف، علاقه ایشان و شخص رئیس‌جمهوری به مردم سبزوار بزرگ باعث شد که موضوع احداث کارخانه تولید خورد رو در این منطقه در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به حساسیت احداث کارخانه خودروسازی نشست‌های محرمانه مختلفی با وزیر وقت صنعت داشتیم که باوجود برخی سنگ‌اندازی‌ها منجر به صدور مجوز ساخت کارخانه با مشارکت خودروسازان خارجی شد.

سبحانی خاطرنشان کرد: در شرایطی که نشست‌ها به مرحله اجرایی رسیده بود، بحث تحریم‌های جدید آغاز شد که باعث شد تا سرمایه‌گذار خارجی با محدودیت‌هایی برای سرمایه‌گذاری روبه‌رو و وقفه‌ای را درزمینۀ حضور سرمایه‌گذار خارجی ایجاد کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: با توجه به اهمیت اشتغال‌زایی طرح نشست‌هایی در جهت رفع محدودیت‌ها با وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزارشده که امیدواریم با رفع محدودیت‌ها، شاهد پیگیری مجدد برای احداث طرح در سبزوار و اشتغال‌زایی مؤثر و پایدار با توجه به ظرفیت قطعه‌سازی و نیروی انسانی در منطقه باشیم.

فولاد آغازگر تکمیل زنجیره صنایع معدنی در سبزوار

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت منابع معدنی در منطقه سبزوار بزرگ یادآور شد: یکی از برنامه‌های ما درزمینۀ توسعه اقتصادی حوزه انتخابیه تکمیل فرآیندهای صنایع معدنی و صنایع مرتبط در منطقه است.

وی عنوان کرد: بهره‌برداری از فاز نخست کارخانه پارس فولاد سبزوار نخستین گام در جهت تکمیل این زنجیره بود. با توجه به سفر دکتر مهری مدیرعامل سبزواری بانک صنعت و معدن به شهرستان و آمادگی سرمایه‌گذار خارجی روند اجرای فاز دوم کارخانه به‌زودی آغاز می‌شود.

بتن‌های سبک آماده بهره‌برداری

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: کارخانه بتن‌های سبک از صنایع معدنی منطقه با پیشرفت چنددرصدی حدود ۱۲ سال بلاتکلیف مانده و رها شده بود.

وی با اشاره به نشست‌های مختلف با سرمایه‌گذار یادآور شد: با پیگیری‌های انجام‌شده حدود ۵۰ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی اخذ و روند احداث کارخانه و نصب تجهیزات آغاز شد.

سبحانی فر با اشاره به اختصاص ۳۰ میلیارد ریال تسهیلات ریالی و ۸۰۰ هزار یورو تسهیلات ارزی برای آغاز کار این کارخانه افزود: با راه‌اندازی این طرح زمینه برای اشتغال ۲۰۰ نفر در شهرستان فراهم می‌شود.

اختصاص ۹ میلیون یورو برای احداث کارخانه آهک هیدارته

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه راهبردی طراحی‌شده برای تکمیل چرخه صنایع معدنی در این منطقه افزود: با توجه به وجود معادن آهک و سایر افزودنی‌های معدنی در منطقه موضوع احداث کارخانه آهک هیدارته در دستور کار قرار گرفت.

وی تصریح کرد: روند احداث این کارخانه نیز با مشکلات زیادی روبه‌رو بود که با توجه به اهمیت طرح، موانع اخذ مجوز پروژه با همدلی بین مسئولان شهرستان، استان، کشور و سرمایه‌گذار برداشته شد و طرحی که با حدود ۱۰ پیشرفت فیزیکی رها شده بود وارد چرخه ساخت شد.

سبحانی فر گفت: با پیگیری‌هایی انجام‌گرفته بالغ‌بر ۹ میلیون یورو تسهیلات ارزی برای ورود تجهیزات به کشور و نصب در کارخانه گرفته شد. همچنین بالغ‌بر ۲۴۰ میلیارد ریال تسهیلات ریالی نیز برای پروژه اختصاص‌یافت؛ در آخرین بازدیدی که به همراه دکتر مهری مدیرعامل بانک صنعت و معدن از طرح داشتیم، روند احداث پروژه مورد تأیید قرار گرفت و امیدواریم در سال آینده شاهد احداث این طرح باشیم.

وی با بیان اینکه بخشی از محصول تولیدی این کارخانه صادراتی است، تأکید کرد: با احداث این طرح، زمینه برای اشتغال حدود ۳۰۰ نفر در شهرستان فراهم می‌شود.

احداث بزرگ‌ترین کارخانه فرومنگنز شرق کشور در سبزوار

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود معادن غنی منگنز در منطقه روداب و ششتمد سبزوار تصریح کرد: احداث کارخانه فروسیلیکو منگنز در این منطقه از دیگر طرح‌های راهبردی و حلقه اتصال زنجیره تولید و فرآوری مواد معدنی در منطقه سبزوار است.

وی تصریح کرد: در دو سال گذشته، نشست‌های مکرر و بازدیدهای میدانی سرمایه‌گذاران خارجی داخلی از معادن سبزوار، موفق شدیم اعتماد سرمایه‌گذار چینی را برای احداث کارخانه فروسیلیکو منگنز را جلب کنیم.

سبحانی فر با اشاره به تأمین زیرساخت‌های موردنیاز ازجمله اختصاص آب موردنیاز از سد سنگرد و برق از پست ۱۳۲ کیلوولت شهر سوخته عنوان کرد: با صدور مجوزهای لازم برای پروژه، قطعه زمینی به وسعت ۲۰ هکتار در اختیار سرمایه‌گذار قرار گرفت. با توجه به اینکه ۴۰ درصد از آب جمع شده در سد سنگرد شهرستان متعلق به بخش صنعت است مجوزهای لازم برای بهره‌برداری از این سد نیز صادر شد.

وی با اشاره به بروز خشک‌سالی‌ها در دو دهه اخیر و محرومیت دو بخش روداب و ششتمد سبزوار در حوزه اشتغال و کسب درآمدهای پایدار عنوان کرد: دسترسی به مواد معدنی، تأمین زیرساخت‌ها و دسترسی به جاده سبزوار- بردسکن از دیگر دلایل انتخاب منطقه شهر سوخته برای احداث این کارخانه است.

سبحانی فر با بیان اینکه دیوارکشی زمین طرح انجام‌شده و سرمایه‌گذار وارد فاز احداث ساختمان پروژه شده است و در آینده نزدیک شاهد نصب دستگاه‌ها و تجهیزات طرح خواهیم بود، گفت: بالغ‌بر یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای احداث این طرح سرمایه‌گذاری شده که زمینه اشتغال ۴۰۰ نفر را به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم و صنایع پایین‌دستی در منطقه را فراهم می‌کند.

الیاف پارت در آستانه بهره‌برداری

سبحانی فر با اشاره به احداث کارخانه الیاف پارت در شهرک صنعتی شماره یک سبزوار گفت: کلنگ احداث این طرح در سال گذشته به زمین خورد که بالغ‌بر ۴۰ میلیارد ریال تسهیلات ریالی و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو تسهیلات ارزی برای احداث و ورود تجهیزات این کارخانه اختصاص یافت.

وی گفت: با توجه به تکمیل پروژه و نصب تجهیزات در مدت یک سال، هم‌زمان با سفر دکتر مهری مدیرعامل بانک صنعت و معدن ۷۰ میلیارد ریال تسهیلات در گردش برای راه‌اندازی این کارخانه اختصاص یافت که امیدواریم با بهره‌برداری از این طرح در ۲۲ بهمن‌ماه امسال زمینه اشتغال ۲۰۰ نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در شهرستان فراهم شود.

اختصاص ۱۷۰ میلیارد ریال برای توسعه کابل خودرو سبزوار

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود ۱۳۰ کارگاه قطعه‌سازی در سبزوار افزود: شرکت کابل خودرو سبزوار بزرگ‌ترین کارخانه قطعه‌سازی خودرو با ظرفیت اشتغال ۴۰۰ نفر در منطقه محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت حداکثری این کارخانه و افزایش اشتغال از مهم‌ترین اولویت‌های ما در منطقه است، گفت: در همین راستا طرح توسعه این کارخانه مطرح و موردتوجه قرار گرفت.

سبحانی فر با بیان اینکه هم‌اکنون در این کارخانه انواع کابل‌ها و تیغه برف‌پاک‌کن برای خودروها تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: در طرح توسعه این کارخانه تولید شیشه‌بالابر برای خودرو تعریف‌شده که در همین راستا بالغ‌بر ۱۹۰ میلیارد ریال تسهیلات در گردش برای اجرای این طرح مصوب شد. مساله‌ای که گام دیگری در مسیر توسعه اقتصادی و اشتغال شهرستان محسوب می‌شود.

گام‌های بلند برای احداث بزرگ‌ترین کارخانه نساجی شرق کشور در سبزوار

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سبزوار به‌عنوان قطب پنبه و طلای سفید در استان شناخته می‌شود، عنوان کرد: یکی دیگر از ظرفیت‌هایی که می‌تواند به توسعه اقتصادی و اشتغال منطقه کمک کند موضوع توسعه کشت پنبه و احداث کارخانه نساجی در سبزوار است.

وی ادامه داد: در همین راستا سرمایه‌گذاران مختلفی به شهرستان دعوت شدند و نشست‌های مختلفی با آن‌ها در جهت آشنایی با ظرفیت‌های بخش کشاورزی بخصوص پنبه برگزار شد.

سبحانی فر یادآور شد: هم‌زمان با حضور مدیرعامل بانک صنعت و معدن به سبزوار از دکتر کاردان پدر نساجی ایران برای سرمایه‌گذاری در این بخش دعوت شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با حضور سرمایه‌گذار از زمین طرح بازدید میدانی به عمل آمد که با توجه به علاقه سرمایه‌گذار، موضوع تأمین تسهیلات و حمایت‌های لازم برای ورود تجهیزات با حضور مدیرعامل بانک صنعت معدن بررسی و دستورات لازم در این زمینه داده شد.

وی گفت: با احداث این کارخانه زمینه برای اشتغال بیش از ۳ هزار نفر در بخش بافندگی، ریسندگی، تولید پوشاک و غیره در شهرستان سبزوار فراهم می‌شود.

*منتشر شده در شماره ۱۳۹ هفته نامه ستاره شرق

عضویت در کانال تلگرام سبزواریان
theme